Antioksidan Nedir?

Antioksidanlar besinlerin bir kategorisidir. Hücreleri korurlar ve hücrelere zarar veren serbest radikallerle savaşırlar. Serbest radikaller hem dış ortamda hem de vücudumuzda yer alır.

Vücudumuza ve cildimize daimi antioksidan kaynağı kazandırmamız iç ve dış sağlık ve dayanıklılığımız için kritik önem taşır. Antioksidanlar iç ve dış yaşlanma sürecini yavaşlatır. Günümüzde antioksidanlar bilimsel gerçeklik olarak kabul görmüştür.

Şimdi size güçlü antioksidanların etkilerini bir elma ve limon ile sergilemek istiyoruz. Resimdeki elmanın cildiniz olduğunu hayal edin.

Limondan akan damlalardaki antioksidanların cildiniz olarak hayal ettiğiniz elmaya dökülen kısmında, elmanın veya cildinizin ne kadar sağlıklı, pürüzsüz, parlak, sıkı ve renk değiştirmemiş olduğuna dikkat edin. Elmanın diğer yarısı buruşmuş, kırışık ve renk değişimine uğramış görünmekte. Bir başka deyişle yaşlanmaya başlamış. Bu prosesin adı oksidasyondur.

Şimdi, neden cildinize ve vücudunuza güçlü bir antioksidan korum sağlamanız gerektiğini daha iyi anladınız. Cildin iç ve dış sağlığının temeli budur.

Serbest radikaller sağlıklı hücrelere zarar veren moleküllerdir. Bu iç ve dış yaşlanmaya sebep olur. Hücre yıpranması cilt yaşlanmasında, hücre yenilenme eksikliği ve yavaş kollajen ve elastin üretimi gibi yan etkilere de sebep olur. Serbest radikaller vücudumuzun içinde, hava kirliliği, UV ışınları, X-ray ışınları, stres, zorlu yaşam şartları ve sigara kullanımı sonucu oluşurlar.

Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: