Hangi Antioksidan Besinler Cildimiz İçin Faydalıdır?

Karotenoid besinler hücrelere, diğer antioksidanlara göre bile güçlü bir antioksidan koruma sağlarlar. Karotenoidler bitkilerin kırmızı, turuncu ve sarı renklerinin sorumlusudur.

Havuç, tatlı patates, bal kabağı, domates, siyah üzüm, karpuz, papaya, mango, şeftali, portakal, mor erik ve yeşil meyve ve sebzeler yüksek karotenoid seviyeleri içerirler. En yüksek seviye Viyetnam'da yetişen gac isimli meyvede ve hindistan cevizi yağında bulunur. Karotenoidler A vitamini için başlıca besin kaynaklarıdır.

Karotenoidler, canlı renklerinden dolayı cilt bakım ürünlerinde kolaylıkla kullanılmazlar. Fakat iyi haber şu ki, bilim adamları, renksiz ve UV koruma özellikli karotenoidler bulmuşlardır.

Unutmayın ki yine de iç ve dış sağlık için bahsettiğimiz meyve ve sebzeleri de tüketmelisiniz. Bunu yanında optimal antioksidan seviyesini sağlamak ve korumak için kaliteli vitamin ve suplemanlar da kullanabilirsiniz. Çünkü herşey iç sağlık ile başlar, cildiniz ancak bundan sonra ışıldar.

Çilek, zeytinyağı, yeşil çay, üzüm çekirdeği ve soyadan alınan antioksidan bileşenler cildinizi korurlar. Bu bileşenlerin bazıları DNA'nız için de yüksek koruma sağlar ve zarar gören DNA'ları onarır.

E vitamini, vücut için en önemli antioksidan besinlerden biridir. Sağlıklı hücre membranlarını serbest radikal oksidasyonundan korur. E vitaminin sekiz natürel şekli bulunur. En zengin E vitamini, kuşkonmaz, avokado, yumurta, süt, fındık, çekirdek, ıspanak (ve diğer yeşil yapraklı sebzeler), bitkisel yağlar ve tahıllarda bulunur.

C vitamini, hücre içi sıvılar ve vücut sıvıları gibi sulu ortamlardaki serbest radikalleri avlarlar. C vitamini, E vitamini ile sinerjik birliktelikte çalışarak serbest radikalleri azaltırlar. C vitamini, E vitaminini harekete geçirerek aktive eder. En yüksek C vitamini, kakadu eriği adındaki meyvede ve Amazon'da yetişen camu camu meyvesinde bulunur. Hünnap meyvesi, baobab, frenk üzümü ve brüksel lahanasında da yüksek dozda C vitamini bulunur.

CoQ10 (Q10 koenzimi) hücrelerimizde doğal olarak yer alır. Fakat, 20 yaşından sonra, Q10 seviyesi azalmaya başlar. Bu enzim serbest radikalleri avlar ve antioksidanları harekete geçirir. Hücresel enerjiyi aktive eder ki bu sağlıklı, parlak ve genç görünümlü cilt için gereklidir.

Cilt yaşlanmaya karşı savaşmak için belirli miktarda enerjiye ihtiyaç duyar. Bu sebeple birçok kozmetik üreticisi bu güçlü yaşlanma karşıtı CoQ10 maddesini içeren ürünler üretmektedir. Antioksidanlar hücresel sağlık ve dayanıklılık için optimum seviyede bir network olarak çalışır.

Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: