Adım Adım Nasıl Sağlıklı Zayıflanır?

Adım Adım Nasıl Sağlıklı Zayıflanır?

3 adımda sağlıklı beslenme alışkanlığını kazanabilirsiniz. Yeter ki kendinizi ve vücudunuzu iyi tanıyın.

Bahar aylarının yaklaştığı şu günlerde kilolarından kurtulmak isteyenler zayıflama ilaçlarını bilinçsizce kullanmakta veya bir uzmana başvurmadan etrafındakilerden duydukları zayıflama diyetlerini uygulamaya çalışmaktadırlar.

Bahar aylarının yaklaştığı şu günlerde kilolarından kurtulmak isteyenler zayıflama ilaçlarını bilinçsizce kullanmakta veya bir uzmana başvurmadan etrafındakilerden duydukları zayıflama diyetlerini uygulamaya çalışmaktadırlar. Oysa zayıflama diyetleri kişiye özgüdür.  Diyetler uzmanları tarafından; beslenme alışkanlıklarınız, mesleğiniz, aile yaşantınız, yaşadığınız bölge ve  hayat tarzınızla uyumlu olarak düzenlenmelidir. Aksi takdirde uygulanan diyetler sağlığınıza zarar verebilir ve ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.

Medicana Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Fatmagül Yılmaz Öztürk; diyetin kişiye özel olduğunun unutulmaması gerektiğini panikle yapacağınız gazete ve dergilerde yayınlanan popüler diyetlerin, arkadaşınızın diyetinin, elden ele dolaşan diyetlerin herkese uygun olmayacağına dikkat çekiyor.

Doktor Kontrolü Şart

Ancak doktor kontrolünden geçtikten sonra, bir diyetisyen tarafından hazırlanan metabolizmanıza uygun, günlük aktivitenizi de dikkate alan bir beslenme programın uygun olacağını söyleyen Dyt. Fatmagül Öztürk; "  Karın yağlarınızdan kurtulmak için ya da kalçalarınızı sıkılaştıran diyet olarak ifade edilen diyetler gibi, kilo verirken yağ fazlalığınız en çok neredeyse daha çok oradan kilo verirsiniz ama her bölgeden kaybedersiniz. Vücudunuzu şekillendirmek ancak sporla mümkündür. O da bir yere kadardır kemik yapınızı kimse değiştiremez. Kas kaybının olmaması için diyetle beraber mutlaka en azından tempolu yürüyüşü hayatınıza katmanız gerekir. " diyor.

Bütün bunların yanında yaşantınızda ufak değişimler yaparak bile kilo vermenin mümkün olduğunu belirten Dyt. Fatmagül Öztürk,  bunu başarabilmek için yapılması gerekenleri adım adım anlattı;

İlk Adım: Tartılmak

Çoğumuzun kabusu olan tartıları dost haline getirmek elinizde, ondan uzak durmak sorununuzu yok saymak kilonuzla ve kendinizle olan sorunu çözmez. Sağlıklı bir tartım; haftada 1 kez, aynı tartıda, sabah aç karnına tuvalete çıktıktan sonra (dışkılama sonrası), giysisiz yapılır. Ama bizler bunu her ortamda gerçekleştiremiyoruz. En azından kişiyi genelde hep aynı saatlerde tarttığımız için çok sorun olmuyor.

Unutulmaması gereken bir noktada biz kadınlarda aylık periyotlarda yaşanan adet dönemi öncesi vücudumuz su tutmaya başlaması ki bu da tartıda 0,5- 2 kg gibi fark ettirebiliyor. Adet döneminin 4. gününden itibaren yavaş yavaş su tutumu çözülmeye başlar. Biz buna yalancı kilo(ödem) diyoruz. Mevsime göre, hormonlarınızın durumuna göre su tutumu değişebilmektedir. Bunun dışında kabızlık durumunuz, kullandığınız bir ilacın vücudunuzda su tutmaya yol açması, tuzlu besinleri fazla tüketmeniz yüzünden veya iyi su içmediğiniz için vücudunuz su tutabilir.

Bütün bunları düşününce tuvalete gidip tartılmak, sonra su içip tartılmak, yemekten önce ve yedikten sonra tartılmak çok anlam ifade etmez. Yarım kilo su içer ve tartıya çıkarsanız tabii ki sizi yarım kilo fazla tartar. Kendinize bu işkenceyi yapmamanızı tavsiye ederim. Sonrasında ciddi depresyonlar yaşayabilirsiniz.

İkinci Adım: Neden Oluştuğunu Belirleyebilmek 

Aldığınız enerji yaktığınız enerjiden 10 kalori bile fazla olduğunda kilo almaya başlarsınız. Aldığınız enerji ile yaktığınız enerji eşit olursa kilonuzu korursunuz. Kilo alma sebeplerini sıralayacak olursak;

Aşırı besin tüketimi,

Öğün düzeninin olmaması,

Su tüketimini çok kötü ya da düşük olması,

Kullanılan bazı ilaçlar,

Hormonal düzensizlikler,

Ailesel beslenme alışkanlık ve kültürleri,

Ve kabızlık sonucu kilo alımı gerçekleşir.

Sebepleri belirleyebilmek için besin günlüğü tutabilirsiniz. Bu günlükte ne zaman, ne yeddiğinizi ve içtiğinizi miktarları ile yazarsanız. Hangi öğünlerde neyi kaçırdığınızı görürsünüz.

Üçüncü Adım: Olumsuz Davranışları Olumluya Çevirmek

Alış-veriş yaparken;

Almanız gerekenleri mutlaka listeleyiniz.

Aç karnına gıda alış- verişine gitmeyiniz.

Yağ oranı yüksek besinler yerine orta yağlı olanları ya da yağsız olanları tercih ediniz.

Misafirinize ikram etmek için diye sizin tüketmemeniz gereken besinleri almayınız.

Arabanızı biraz ileriye park edin, yürümek zorunda kalırsınız.

Yeme Davranışına Yönelik Uyarılar;

Televizyon izlerken, gazete-dergi vb. okurken, başka bir işle ilgilenirken yemek yemeyiniz.

Yemek için mutlaka kendinize bir süreç ve zaman ayırınız. Ayaküstü yemek yemeyiniz. Masada hep aynı yerde oturmayın, farklı yerlerde oturunuz,

Çok iyi çiğneyiniz, bir an hızlı yediğinizi fark ederseniz, elinizde ne varsa o an bırakın ve kısa bir süre arkanıza yaslanıp, derin bir nefes alıp yemeye devam ediniz. Yavaş ve kontrollü yediğinizi göreceksiniz.

Diyetteyim ve yememem lazım diye düşünürken beyninizi sürekli yemekle meşgul etmeyiniz. Çünkü bu şekilde düşünürken daha çok yeme dürtünüzü artırırsınız. Her şeyden önce sağlıklı besleniyorum diye düşününüz.

Yemeğiniz bittikten sonra kalanı yemeyeceğiniz şekilde, paketleyip hemen kaldırın.

Daha küçük tabaklar kullanıp göz doygunluğunuzu sağlayınız.

Hiçbir zaman duygularınızla yemek yeme olayını bağdaştırmayınız; yemek ödül veya ceza değildir. Yaşamsal faaliyetlerimizin devamlılığı için gereklidir. Can sıkıntınızı gidermek için farklı hobiler edininiz.

Buzdolabınızın kapağına kilolu bir halinizin fotoğrafını yapıştırınız.

Arkadaşlarınızı misafirliğe gelirken pasta vb şeyler getirmemesi için uyarınız.

Ekmeği banarak yemek yemeyiniz. Hatta yemeğin yağlı suyunu tabakta bırakınız.

Ziyan olmasın diye çocuğunuzun veya eşinizin artan yemeğini yemeyip kendinizi ziyan etmeyiniz.

Etiket bilgilerini okuma alışkanlığı edininiz, yağ, kalori ve içerik vb bilgileri kontrol ediniz.

Fiziksel Aktivitenizi Artırmak İçin Uyarılar;

Asansör yerine merdivenleri kullanınız,

Kısa mesafelerde arabanınızı almamaya çalışınız ya da biraz ileriye park ederek kendinize yürüme mesafesi yaratınız.

En azından hafta sonları bedenen yapabileceğiniz aktiviteler planlayınız.

Ev işlerinizi kendiniz yapmaya çalışınız.

Zevk alacağınız bireysel veya toplu spor aktiviteleri edininiz.

Spora ilk başladığınızda ölçülerinizi alınız, bir ay sonra değişiklikler sizi mutlu edecek ve devam etmenizi sağlayacaktır.

Stresinizi atmanıza yardımcı olacağı ve iş yerindeki yorgunluğunuzu atmanıza yardımcı olup sizi mutlu edecektir.

Ev Dışında Yemek Yemeye Yönelik Uyarılar;

Salatalarınıza yağlı soslar almayınız.

Kremalı, soslu, kızartma tarzı yemekleri tercih etmeyiniz. Izgara, buğulama veya haşlama tarzı besinler tüketiniz.

Yemeğin suyunu tüketmeyiniz,

Kendi siparişiniz dışında masadaki diğer şeylerle ilgilenmeyiniz,

Yemeye gideceğim nasılsa orda kaçırdıklarımla dengelerim diye aç karnına gitmeyiniz.

Gideceğiniz yeri ve yiyeceğiniz yemeği önceden seçiniz. Listenizde ona göre düzenleme yapınız.

Tatlı yerine meyve veya meyve salatası tercih ediniz.

Ara ara çatal kaşığı elinizden tabağın kenarına bırakıp sohbet ediniz, yemek süresini 20 dakikaya yayınız.

Kısa sürede çok kilo vermeyi vaat eden mucize diyetler sonrası genelde o verilen kilolar fazlası ile alınır. Defalarca kilo alıp vermek vücudu daha çok yıpratır ve bir süre sonra kişide başarısızlık ve mutsuzluk hislerini beraberinde getirerek sağlığınızı da tehdit eder.

Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: