Basur (Hemoroid) için Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Basur (Hemoroid) için Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Basur tedavisi olmaya utanıldığı için bitkiler ve doğal yöntemlerle tedavi edilmeye çalışılan hastalıkların başında gelir .Tabi buna bağlı olarak da yüzlerce bitkisel basur tedavi tarifleri vardır.

Burada yazdığımız tedavilerin bilimsel desteği veya güvenilirlik testleri yoktur . Rahatlamak ve anlık olarak bu hastalıktan kurtulmak üzere araştırılmış ve denenmiş yöntemlerdir.

Basur Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Sıcak  suda oturma banyosu; Leğene banyo suyu sıcaklığında yeteri kadar suyu koyduktan sonra 15 dakika civarı anal bölgeyi suyun içinde bekletmeliyiz . Aynı zamanda elle masaj yapılmalıdır. Bunun sonucunda da makat kaslarının rahatlamasına bağlı olarak şikayetler azalır.Suyun içine karanfil çayı konması rahatlamayı artırır. Bir sonraki tuvalete kadar rahatsınız

Termofor yada sıcak tuğla: Oturma banyosu gibi bir etkiye sahiptir . Aynı seviyede rahatlama sağlanılabilir

Sülük yapıştırmak  (tıbbi sülük uygulaması): Şişmiş basurlarda , yani meme çıkışında uygulanan basur bitkisel tedavi yöntemidir. İçi pıhtı dolarak şişmiş basurun üzerine yapıştırdığımız sülük içindeki pıhtıyı emerek basınç düşürür.Bunun sonucunda ise  ağrıda ve şişlikte azalma olacaktır.Normal basur ağrılar için bir faydası olmaz.

Patlıcan sapı  tedavisi: Patlıcanın yeşil sap kısmını 1 bardak suya bir patlıcan sapı hesabıyla kaynatın.Sonrasında ise sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere suyunu için.
Acı badem ezmesi tedavisi: Acıbademi güzelce ezdikten sonra sirke ile krem gibi yaparız . Basura uygularız . En çok kullanılan basur bitkisel tedaviyöntemlerinden biridir.

At kestanesi tedavisi: Basur kanamalarında genelde etkili gördüğüm bir yöntemdir . Kestaneler ezilerek un kıvamına getirilir ve yemekten önce 1 kaşık yutulur.

Çemen yağı  tedavisi: 25 gr. çemen unu, 75 gr. zeytinyağı, 25 gr. çörek otu yağı, 300 gr. su karıştırılıp kaynatılır.Suyun tamamı buharlaştığında kalan yağ süzülerek basura sürülür . Sancılarınızı hissedilir bir şekilde azaltacaktır.

Bir önceki yazımız olan Basurdan Kurtulmak İçin Ne Yapmalı? başlıklı makalemizde Basurdan Kurtulmak için neler yapılmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?