Testosteron Tedavisi Nasıl Yapılır?

Testosteron Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

Testosteron biraz tavuğa benzer: İstediğiniz şekilde hazırlatabilirsiniz. Yapmanız gereken sadece, doktorunuzla birlikte sizin için en işe yarayacak (ve bütçenize uygun) yöntemi belirlemek.

Ne kadar miktarda testosteronun üst veya alt uçlarda olmaktansa sizi normal aralığa sokacağını bulmak için doktorunuzla beraber çalışmanız gerekiyor. Testosteron terapisinin sizin için uygun olduğuna karar verirseniz, işte seçenekleriniz:

Enjeksiyon: Bu, işi çabucak bitirme yöntemidir. Haftada, ayda veya hatta üç ayda bir olacağınız enjeksiyonlar sayesinde gereken testosteron dozunu anında alırsınız. Sorun şu ki, hormon seviyelerinizde ruh haliniz ve enerjinizi etkileyebilecek dalgalanmalara yol açabilir.

Sublingual (dilaltı): Bu yöntemde testosteronu genellikle her 12 saatte bir dilin altına yerleştirilen ve enjeksiyondan daha iyi dağıtım yapan bir tablet sayesinde alıyorsunuz. Ancak dil altı testosteron hapları karaciğerde anormalliklere neden olduğu tahmin ediliyor.

Yama: Bu yöntem biraz pahalı ama yama kullanılarak testosteron replasman tedavisi (testosteron, etkin formu artırmak için deri tarafından emilir) güvenli bir yöntem olarak kabul edilir (ancak, bazı erkeklerde cilt reaksiyonlarına neden olabilir).

Bu yöntem aynı zamanda vücudunuzun doğal döngüleri ve ritimlerine daha uygundur. Hangisini kullanacağınıza bağlı olarak bu yamalar karın, sırt, bacak veya direk olarak testis torbasına uygulanabilir. Bu bölgeye uygulanması erotik gibi gözükse de işe yaramasının asıl nedeni testosteronu daha etkin hale dönüştüren anahtar enzim Dihidrotestosteron’un (DHA) buraya yakın olan testislerde bulunuyor olmasıdır.

Dr. Mehmet Öz

Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: