Kulak Çınlaması Nasıl Seyretmektedir?

Kulak Çınlaması Nasıl Seyretmektedir?

Başlangıçta küçük cızırtılar biçiminde hissettiğiniz sesin vakitle daima artış gösterdiğini farkedersiniz. Kapı zili’nin daima kulağınızda çınladığını düşünürseniz bu durumun ne kadar da can sıkıcı bir durum olduğu ortada olmaktadır. Şayet sizler de kendi benliğinizde işittiğiniz bu sesleri dikkate almazsanız ileri de işitme kaybına yol açabilecek pek çok sıkıntıyla da karşı karşıya kalmayı göze alıyorsunuz demektir. Kolay çınlamalardan çok altta yatan bir öteki neden de tümör’den kaynalanıyor olabilir. Yüksek gürültülü ortamlarda çalışan ( fabrika vs.) bireyler ya da yüksek sesle dinlenen müzikler de bu durumu bir epey tetiklemektedir. Başlarda rahatsız edici bir öge üzere görülmese de ilerleyen vakitte kişi de uyku sorunlarından tutun da pek çok sorunu da beraberinde getirmiş olduğu bilinmektedir.

Duyduğunuz Seslere Dikkat Terapi Değil Kulak Çınlaması Olabilir

Doğa’da birçok ögeye ilişkin olan sesleri vakit zaman kulağınızda işitmeniz sizlere akan bir şelaleyi ya da bozulmuş radyo frekansını andıran cızıltılı bir sesi çağrıştırıyor olabilir. Bu durumda siz ne yanlış sesler işittiniz ne de biri sizi andı. Tipik olarak halk ortasında birisinin kendisini andığını düşündüren kulak çınlaması, dikkate alınmasa da hayli kıymet arz etmektedir. Genellikle kendi içinizde yaşadığınız bu ses ileride daha da rahatsız edici bir boyut kazanmaktadır. Gün içerisinde daima farklı frekanslara ilişkin sesleri işitiyor olmanız vakitle hayat kalitenizden çok ruhsal açıdan da sizleri etkileyecek pozisyona gelmektedir.

Kulak Çınlamasında Tedavi Süreci

Eğer kulağınızda kolayda olsa daima bir çınlamanın varlığından rahatsız oluyorsanız birinci olarak teşhis için KBB uzmanı’na danışmanız da yarar olacaktır. Bir soğuk algınlığı sonucunda çınlamaya maruz kalma ihtimaliniz değerlendirildikten sonra yapılan çeşitli testler sonucunda bir kanıya varılacaktır. Bireylerin bazen de sorunu kendi şuurlarında çözdükleri görülmüştür. Bunun için tedavi esnasında verilen ilaçlar yerine kişinin işe kendisinden de başlayabildiği birkaç olay da görülmüştür. Tedavi sürecinde çınlamayı en aza indirme ismine radyo dinlemek sakız çiğnemek de bu durumu perdeleyecektir. Çekilen sinemalar ve uygulanan testler sonucunda bir neden bulunamayan çınlamalar da olabilmektedir. Bu durumda ise bireylere olabildiğince yüksek sesten, gerilimden, kendilerini çok yıpratmalarından uzak durmaları önerilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?