Mide Yanmasında En Büyük Etken

Mide Yanmasında En Büyük Etken

Yanan mideniz’in tek nedeni her vakit tüketmiş olduğunuz baharatlı yiyecekler ya da yağlı yiyecekler değil, bu duruma etken olan öge birçok vakitte gerilim olmaktadır. Gün içerisinde yaşanan gerilim vakitle midede yer alan asit salgısının artmasını sağlayacak ve münasebetiyle da mide de yanmaya neden olacaktır. Birebir vakitte midenizi rahatsız edecek sıkılıkta giyilmiş olan giysilerde yediğiniz besinlerin sizleri rahatsız etmesine neden olacaktır. Mide de yer alan asit yediklerimizle de hareketlilik kazanarak bu riski artırabilmektedir. Yiyecekleri olabildiğince fazla çiğneyerek sindirimini kolaylaştırmak, yatmadan bir müddet evvel yemek yemeyi kesmek ve tahrişe sebep olabilecek yiyeceklerden uzak durmak en tesirli yol olmaktadır.

Yanan Mideniz Olmasın

Günümüzde asitli içeceklerin yanı sıra sıklıkla tüketilen baharatlı yiyeceklerin tıpkı vakitte büyük yağ oranı içermesi ile de sıklıkla mide yanması sorunu ile karşılaşmaktayız. Bu durumun birçok kişi tarafından reflü olarak da isimlendirildiği bilinmektedir. Reflü’de bu durum daha sık seyretmekte olup, midenin hassaslığı kelam konusu olmaktadır. Mide yanmanız esnasında midenizden üst çıkan asitli unsurlar yani mide suyu da diyebileceğimiz acı ve ekşi bir tat epey rahatsız edici olmaktadır. Hafta içerisinde birden çok yaşanılan mide yanmalarının olağan bir durum olmadığı bilinerek bunun ismine uygun bir teşhis koyulması gerektiği unutulmamalıdır. Yanan mideniz sizleri rahatsız ettiği kadar ilerleyen semptomlarda mide de çok çeşitli hasarlara da neden olabilmektedir.

Mide Yanmasına En Aza İndirmek

Mide de yer alan asidin adeta sakinleşmesini sağlayan bir avuç leblebi yanma sırasında kurtarıcı rol oynamaktadır. Mideniz yanarken rahatlatma ismine tüketilen sodalar zati asit içeriği sayaesinde midenizi daha da tetikleyecektir. Tahıl içeren besinlerin yanı sıra süt ile de midenizi rahatlatabilirsiniz. Tabi tüm bunların yanında gerilim başlı başına ana etken olmaktadır. Stres’in en aza indirilmesi tıpkı vakitte mide yanmasını da bir o kadar en aza indirmiş olmayı sağlayacaktır. Yanma nedeni olarak en güzel teşhis’e lakin mide’ye küçük bir kamera ile bakılması sonucu ulaşılmaktadır. Endoskopi olarak isimlendirilen bu prosedüre genellikle ilerleyen rahatsız edici durumlarda başvurulmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?