İlaç Döküntüleri

İlaç Döküntüleri

Herhangi bir ilacı kullanırken bir döküntü meydana geliyorsa ilaçtan şüphe edilmesi gerekmektedir.

Belirtileri ;

Döküntü
Kızarıklık
Kabarcıklar
Cilt içinde meydana gelen kanamalar
Kaşıntı
İlaç etkileri basit bir döküntü veya kaşıntıdan çok daha fazla bir etki yapabilirler;

Ateş, bulantı, nöbetler, ishal, kusma, nabızda zayıflık, nefes darlığı, idrar azalması ve astım gibi sorunlarda meydana gelebilmektedir.Bunlara ek olarak ise tahliller sonucunda hemoglobin veya akyuvar sayılarında çok ciddi değişimler görülebilir.Bir ilaç tepkimesinin belirtileri çeşitlidir.

Cilt döküntüleri çeşitli biçimlerde olabilir.Bu döküntünün nedenini bulmayı oldukça zorlaştırır.İlaç döküntüleri genellikle ilacı ilk alınmasından biraz sonra başlar.

Bir çok ilaç tepkimesinin ilk ve en erken belirtisi olarak ateş karışımıza çıkar.Döküntüler genellikle ilaç kullanımın ilk safhalarında görülerek böyle bir tepkimenin başladığını haber verir.

Tedavi

Eğer döküntülerin sebebi ilaç ise ilacı bırakmak belirtileri genellikle kesecektir.Fakat ilacı reçete ile aldıysanız, ilacı kesmeden doktorunuza başvurun.

Eğer döküntüleriniz kaşıntılı ise nemli pansumalar yada yulaf banyoları sizi bir nebzede olsun rahatlatacaktır.Lokal hidrokortizon kremleride faydalı olmaktadır.

Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: