Gırtlak Kanseri

Gırtlak Kanseri

Gırtlak Kanseri

Belirtileri ;

Ses kısıklığı
Yutmada zorluk
Boğazda acı
Boyunda şişme
Ses kısıklığının nedeni gırtlak rahatsızlığı olsa da gırtlak kanserinin tek belirtisidir.Gırtlak kanseri ses tellerinde olur.Yutkunmada acı ve boyundaki şişmeler başka tür bir kanserin belirtisi olabilir.

Sigara içenler içmeyenlere göre daha fazla risk taşırlar.Aynı şekilde alkol tüketimi fazla olan kişilerde de yakalanma riski oldukça fazladır.Eğer sigara ve içkiyi aynı anda kullanıyorsa bu oran daha da büyüktür.

Gırtlak kanseri daha çok 60 yaş civarında görülür.Erkeklerin gırtlak kanseri olma riski kadınlarda göre biraz daha fazladır.Sadece ses kısıklığı görüyorsanız ve başkada hiçbir belirti yoksa eğer bu ses kısıklığı 2 hafta süre zarfında geçmez ise kesinlikle doktora başvurmanız gerekmektedir.Ayrınca yutmada zorluk çekiyorsanız ve boynunuzda bir şişlik meydana gelmiş ve geçmiyor ise doktora başvurmanız yararınıza olacaktır.

Teşhisi

Diğer kanser türlerinde olduğu gibi gırtlak kanserinde de erken teşhis çok önemlidir.Çünkü kanserli hücreler boğazın başka bölgelerine ev vücudun başka organlarına yayılması bu erken teşhis sayesinde önlenebilir.

Tedavisi

Kanserli kısmın çıkarılması yada röntgen ışınları ile tedavisi mümkündür.

Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: