Hemoroit ( Basur ) Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Genellikle erkekler olmak üzere çok sık rastlanan ve çok rahatsız eden bu hastalıktan kurtulmanın en son çaresi ameliyat. Ancak daha önceden denemiş olduğunuz oturma banyoları, bitkisel ve ilaç tedavisi işe yaramıyor ise elden gelen çok bir şey yok. Basur ameliyatının birkaç çeşidi olduğu tıbbi bir gerçek. En çok tercih edilen ve en sık yapılan ameliyatlar klasik operasyon dediğimiz ameliyatlar.

Klasik operasyonla tedavi açık ve kapalı olmak üzere ikiye ayrılır. Bu yöntemlerin her ikisinde de uygulanan işlem aşağı yukarı aynı. Basurlu bölgede bulunan varisleşmiş damar paketleri cerrahi operasyon ile kesiliyor ve açıkta kalan kesi bölgesi dikilerek sonuca ulaşılıyor. Ancak son dönemlerde teknolojininde gelişmesine paralel olarak yeni yöntemler mevcut. Bunlardan en önemlisi Longo adı verilen ve Stepler adında tamamen otomatik bir cihaz yardımıyla yapılan bir operasyon. Hemen hemen klasik yöntemle aynı işi yapıyor. Ancak anal bölgedeki damar paketleri aletin içine alınıyor ve stepler aleti kendisi kesip kendisi dikiyor. Bunun yanısıra yine yeni bir yöntem olan lazer tedavisi. Lazer tedavisinin çok tercih edilmesinin birincil nedeni daha hızlı iyileşme periyodunun olması.

Yine yeni bir teknik olan ultrasonla anal bölgeye girilip esas ana damarların bulunarak bu ana damarların bağlanması yöntemi. Bu yöntemde son bir kaç yıldır çok tercih edilen yöntemlerden. Genel olarak cerrahi operasyon gerektiren durumlar 3. ve 4. dereceden yani ilerlemiş hemoroitler. 1. ve 2. evrede olan basur rahatsızlıklarında ameliyat dışı yöntemler tercih ediliyor.

Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: