Hepatit A Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Hepatit A Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Hepatit A tüm sarılık çeşitleri içerisinde en hafif geçendir, hayatı en az tehdit eden ve hiç kronikleşmeyen tiptir. Ama Hepatit A nadir olarak da olsa karaciğer yetmezliğine götüren ve ölüme yol açabilen bir özelliği de vardır. Nadir görülmesine rağmen karaciğer yetmezliğine neden olma potansiyeli vardır. Bu nedenle böyle bir potansiyeli olduğu için hiç kronikleşmemesi ve mutlaka kaybolması ve bir süre sonra bitmesine karşın karaciğer yetersizliği oluşturma potansiyeli olduğu için mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulması gereken bir hastalıktır.

Hasta sağlık kuruluşuna başvurduğunda öncelikle yapılması gereken karaciğerin ne derece etkilendiğinin testlerinin yapılması lazımdır. Karaciğer fonksiyon testleri denilen bütün enzim testlerinin yapılması, karaciğerin ne derece iyi çalıştığının gözlenmesi lazım. Eğer bunlar çok ağırsa kişiden kişiye çok değişir kimi çok hafif geçirir kimi çok ağır geçirir kimi belirtili kimi belirtisiz geçirir. Bu şiddeti belirlendikten sonra eğer karaciğer yetmezliğe doğru gidiyorsa mutlaka hastaneye yatış gerekir. Genel durumu hiç bozmuyorsa kişi kendini iyi hissediyorsa karaciğer fonksiyonları da çok bozulmadıysa ayaktan poliklinik takibiyle izlenebilen bir hastalıktır. Ama karaciğer yetmezliğine gidiş gösteriyorsa hastanın mutlaka yatması gerekir.

Burada hastaya direk verilen spesifik,  hastalığa özgün bir tedavi yoktur. Karaciğeri destekleyici birtakım tedaviler ve en son aşamada hiç yapacak bir şey yoksa karaciğer nakli gerekebilir. Bu aşamada da mutlaka sağlık kuruluşunda takip gereklidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?