Göz Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Göz Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Günümüzde özellike sıkça bilgisayar başında vakit geçirenler, sürekli kitap okuyanlar veya sürekli televizyon izleyenlerde sıklıkla rastlanabilen rahatsızlıklardan birisi göz kuruluğudur. Göz kuruluğunun en temel nedenlerini yukarıda saydıklarımız arasında bulabilirsiniz ancak şunu da belirtmek gerekir ki bazı hastalıklar da göz kuruluğuna neden olabilir. Tabi bu konulara girmeyeceğiz fakat genel olarak yukarıda ilk giriş paragrafında söylediğimiz genel cümlelere istinaden bu yazımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Öncelikle göz kuruluğunu hafife almamak gerektiğini belirtelim. Çünkü göz kuruluğu ileride gözümüze tehlikeli rahatsızlıklar verebilecek düzeye de gelebilir. Bunun tehlikeli düzeye gelmemesi için çeşitli önlemler alınabilir aslında. Mesela eczanelerde suni gözyaşı damlası satılmaktadır. Fiyatı da epey uygun olduğundan dolayı göz kuruluğu için alabileceğiniz en basit önlemlerden birisi bu gözyaşı damlası olacaktır. Üstelik suni gözyaşı damlası için reçete almanıza da gerek yoktur.

Göz kuruluğuna iyi gelecek belli başlı yöntemler arasında odanızı nemli tutmak da önem taşır. Zira odanızın nemli olduğu ortamda gözleriniz de nemlenmiş olacaktır yani bu bir nevi faydalıdır. Yakıcı güneşli havalarda güneş gözlüğünü mutlaka takmalısınız ama piyasada ucuza satılan güneş gözlükleri göz sağlığınıza zarar verebilir. O yüzden mümkün olduğunca UV ışıklarına karşı %100 etkili ve marka güneş gözlüklerini tercih etmelisiniz. Unutmayın sağlığınız her şeyden önemlidir. Göz kuruluğu ile ilgili şikayeti olan kimseler bol sıvı tüketmeli, bol bol su içmelidir. Bilgisayar ile olan bakış açınız uzak olmalıdır yani gözünüzü yoracak seviyede olmamalıdır. Çünkü bilgisayar ışıkları göz sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.

Eğer ki göz kuruluğu şikayetiniz son derece ciddiyse doktorunuza başvurmanız gerekir. Çünkü yukarıda da söylediğimiz gibi belki başka bir rahatsızlıktan dolayı da göz kuruluğu şeklinde bir etki oluşturuyor olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?