Cilt Yaşlanmasını Nasıl Geciktirirsiniz ?

Cilt Yaşlanmasını Nasıl Geciktirirsiniz ?

Cilt yaşlanması doğal bir prosestir. Bu size inanılmaz gelebilir fakat bu prosesi geciktirmenin ve önlemenin yolları vardır. Yaşlanmanın ciltteki izlerini doğal yöntemlerle düzeltebilirsiniz.

Dünya bilimadamları bugüne kadar bilinmeyen bazı iç yaşlanma kaynaklarını keşfettiler. Bu özel teknolojinin araştırma ve geliştirme faaliyetleri için milyonlarca dolar harcandı. Bilime dayalı olan bu teknoloji sayesinde ciltteki ufak yaşlanma belirtilerinin oluşumu önlenebilir.

Fakat önce cilt yaşlanma sürecinin faktörlerini inceleyelim. Bu sayede cilt yaşlanmasını neyin tetiklediğini daha iyi anlayabileceksiniz.

Cilt yaşlanmasının üç ana kategorisi bulunmaktadır:

Biyolojik yaşlanma vücutta doğal olarak gerçekleşir. Vücutta meydana gelen doğal değişimlerin ciltte yaşlanma belirtisi olarak yansımasının sonucu oluşurlar. Bu değişim belirli hormonların ve diğer bezler ve organların salgıladıkları haberci moleküllerin dengelerinin bozulmasıyla bağlantılıdır. Bu değişikliklerin çoğu genetiktir ve durdurulamaz.

Biyolojik saat ilerledikçe cildiniz işlevini eskisi gibi sürdüremez.

İyi haber şu ki, biyolojik yaşlanma sürecinizi kontrol altına alabilirsiniz. Serbest radikaller hücrelere zarar vererek yaşlanma sürecini hızlandırır.

Antioksidan zengini besinler ile beslenin, antioksidanlı besin takviyesi alın ve besin değeri yüksek malzemeler ile üretilen cilt bakım ürünleri kullanın çünkü bu ürünler serbest radikalleri nötralize ederek biyolojik yaşlanmayı geciktirir.

Çevresel yaşlanma her gün trilyonlarca serbest radikale maruz kalmanın sonucudur. Serbest radikallerin kaynakları güneşin ultraviyole ışınları, hava kırlılığı, duman, kötü hava şartları ve dış strestir.

Güneşin ultraviyole ışınları cildi %90 oranında yaşlandırır ve cilde zarar verir. Fotoyaşlanma (UV ışınları tarafından cildin zarar görmesi) kolajen ve elastine, nem bariyerine zarar verir ve kırışıklık, sarkma, cilt renginde değişiklik, koyu lekeler ve pürüzlü, kuru cilt oluşumu ile sonuçlanır.

Hava kirliliği serbest radikal üretimini ve ultraviyole ışını etkilerini arttırır. Kötü hava koşulları cildin ihtiyaç duyduğu nemi azaltır. Bunun sonucu pürüzlü cilt ve kuru çizlgilerdir. Sigara içmek de serbest radikal üretimini arttırır ve hücrelere oksijenin ulaşımını azaltır.

Mekanik yaşlanma gülme gibi kas hareketleri sonucu oluşan yaşlanma şeklidir. Bu hareketleri engellemeye çalışmak gerçek dışı fakat bunun sonucunu oluşan işaretleri engellemek mümkündür.

Şunlardan uzak durun:

Gözlerinizi kısıp yüz buruşturmak

Çene ve yanaklarınızı el desteğiyle dinlendirmek

Yan yatarak veya mide üstü uyumak

Çok sıcak suyla ovalanmak

Sık sık kilo alıp vermek

Dengesiz diyet ve uykusuzluk

Sigara veya birşey içerken dudak büzmek

Kuru, mat ve pürüzlü biçim cilt yaşlanmasının görünür işaretidir. Yaş ilerledikçe cilt hücre yenilenmemiz yavaşlar ve cildimiz incelir ve UV ışınlarından daha fazla etkilenir. Cildinizi düzenli olarak peeling ile arındırmak cildi pürüzsüzleştirir ve hücre yenilenmesini arttırır.

Derin çizgiler ve kırışıklıklar cilt yaşlanmasının görünür işaretleridir. Yaş ilerledikçe kolajen üretimimiz azalır ve kolajen miktarımız daha hızlı azalmaya başlar. Bu kırışıklıkların ortaya çıkmasına sebep olur.

Cildin sıkılığının kaybolması da başka bir yaşlanma belirtisidr. Biyolojik olarak, yaş ilerledikçe vücut daha fazla DHT hormonu üretir. DHT seviyesi arttıkça elastin üretimi engellenir. Elastin seviyesi düştükçe çene, boyun ve göz çevresinde cildin sıkılığı azalır.

Genişlemiş gözenekler cildin bir diğer yaşlanma belirtisidir. Gözenek büyüklüğü genetiktir fakat yaşlandıkça bu genişlik artar.

Gözeneklerdeki genişleme gözenek çevresindeki ölü hücrelerin oluşumunun sonucudur. Arındırma, peeling sayesinde gözenek genişliginizi azaltıp gözenekleri temiz tutabilirsiniz. Güneş koruyucu kullanarak kolajeninizi korumak gözenek büyüklüğünü kontrol altına almanızı sağlar.

Yaş lekeleri de cildin yaşlanma işaretlerindendir. Normal cilt pigmentasyonu UV ışınlarında cildi korur. Melanin cildin koruyucu pigmentidir ve melanosit hücreleri sayesinde oluşurlar.

Bu hücreler epidermis’inizin en al tabakasında yer alır. Yaş ilerledikçe melanosit aktivitesi azalır ve bu sebeple cilt daha fazla UV ışınına maruz kalır. Yaş ile birlikte melanositler biraraya gelerek yaş lekelerine sebep olur.
Cilt Yaşlanmasının
İç Sebepleri
Son zamanlarda bilimadamları cilt yaşlanmasının iç sebepleri ile ilgili araştırmalar yaptılar. Sonuç olarak daha önce bilinmeyen, arNOX adlı bir serbest radikal üreticisi madde keşfettiler. Bu enzim cildin elastikliğini azaltır, renk değişimine sebep olur, kollajen ve elastin’i yok eder ve bu da çizgi ve kırışıklıkların oluşumuna sebep olur.

ArNOX enzimi aktiftir ve cilt hücreleri üzerinde var olur. Bu enzim yeni tanımlanmış ECTO-NOX proteinleri sınıfındadır. Bunun aktivitesi yaş 45-70 arasında ilerledikçe azalır.

Bu serbest radikal üreticisi çalışmaları sonucunda, daha yüksek arNOX seviyesine sahip insanlar oldukları yaşyan ortalama 7 yaş daha yaşlı, düşük arNOX seviyesine sahip insanlar da olduklarından ortalama 7 yaş daha genç görünmektedir.

Bilimadamları yaşlanma karşıtı bilimi yeni bir seviyeye taşımıştır. Neden ve nasıl yaşlandığımızın genetik orijinini araştırmaktadırlar. Gençlik Gen Kümelerini tanımlamışlardır ve bu genler nasıl yaşlandığımızı belirler.

Dünyada önde gelen bilim adamları, milyonlarca dolara malolan ilerlemeler, ve yıllar süren genetik ve yaşlanma karşıtı araştırmalar sonucu, bu Gençlik Gen Kümelerini yeniden o genç ve enerjik dönemlerindeki etkinlik sürecine taşıyacak ileri teknoloji geliştirilmiştir.

Bu çığır açan keşifler ve devrim niteliğindeki teknoloji sonucunda yaşınızı bir sır gibi saklayabileceksiniz. Bu yeni nesil teknoloji ile oluşturulmuş cilt bakım ürünleri bugün bulabilirsiniz.

Zamansız Cilt Yaşlanmasını
Önleyin

Zamansız cilt yaşlanması vakalarının büyük çoğunluğu ultraviyole radyasyonu sonucu meydana gelir. Bu yüzden, uzun süreler güneş altında kalmasanız bile koruyucu güneş kremi ve nemlendiriciyi birlikte kullanmanız gerekir, çünkü kısa süreli güneşe maruz kalmalar da zaman içinde derinizde bir etki birikimi olarak iz bırakacaktır.

Ultraviyole A (UVA) ışınları cildinizi bronzlaştırır, ultraviyole B (UVB) ışınları cildinizi yakar. UVA ve UVB birleştiğinde cilt kanserine sebep olur. UVA ışınları cilt yaşlanmasına sebep olur.

İyi haber ise, bugün yüksek teknolojiyle geliştirilen birçok içerik ve botanikler güneş yanığının veriği zararı tamir eder ve biyolojik ve mekanik yaşlanma etkilerini tersine çevirir. Deri yaşlanmasında fark ettiğinizden daha fazla kontrol sahibi olabilirsiniz.

Genç görünen bir cilde sahip olmak iyi cilt bakımı ile başlar. Cilt tipinize uygun ve kaliteli bakım ürünleri kullanınız. Cildinizi her zaman UV ışınlarından koruyunuz ve sabah 11 ile akşam 4 arasında güneşe aruz kalmayınız! Güneş koruyucu zamanla, yüzerken veya terlediğinizde etkisini yitirir, bu yüzden iki saate bir yenilemeyi ihmal etmeyin.

Cilt Yaşlanmasını Nasıl Yavaşlatırsınız

Cilt yaşlanmasını ertelemek için uygulayacağınız temel adımlar vardır. Yıllar süren bilimsel araştırmaların sonucunda cildinizi çizgi, kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerinden korumak için DNA’nızı iç ve dış olumsuz etkilerden korumanız gerekmektedir.

Dıştan içe doğru uygulayacağınız bakımda sağlıklı ve dengeli beslenmeye, düzenli hafif egzersizler yapmaya, düzgün ve olumlu ruh hali içinde olmaya ve düzenli takviyelerle antioksidan korumanızı güçlendirmeye özen göstermelisiniz.

Cildinizi son gelişen, bilim bazlı yaşlanma karşıtı teknoloji ile korumalı ve A, C ve E vitamini, polihidroksi asitleri, alfa lipoik asit ve alfahidroksi asit gibi yeni nesil antioksidan içerikleri cilt bakım ürünlerle almaya özen göstermelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?