Cilt bakımının önemini nedir ?

Cildin altı görevini ve uygun cilt bakımının önemini daha iyi anlamak için ana tabaklarını öğrenmek sizin için çok önemlidir. Cildin daha fazla yüzeyi kapladığını ve herhangi diğer bir organdan daha ağır olduğunu biliyor muydunuz?

Cilt karmaşık ve büyüleyici bir organdır. Bazı çok pratik ve temel fonksiyonları yerine getirir ve altı amacı vardır:

Koruma

Isı düzenleme

Boşaltma

Salgılama

Hissetme

Vitamin sentezi

Koruma: Deri, vücudunuz dış çevre arasında koruyucu bir bariyerdir. Mikroorganizmaların - bakteri, mikrop - ve diğer kimyasalların, vücudunuza girişini engeller. Deriniz, vücudunuzdan sıvı kaybına engel olur. Kan damarlarınızı, kaslarınızı, kemiklerinizi ve iç organlarınızı rahatlatır. Deriniz, UV (ultraviyole) zararına karşı koruyculuk yapar. Güneşin ultraviyole ışınları cildin yaşlanmasında %90 etkilidir.

Isı düzenleme: Vücudun sürekli ısısını devam ettirir. Alt derideki kan damakları, vücudun ısısını düzenlemeye yardım eder. Böylece cildiniz bir "termostat" vazifesi görür ve çok sıcak ya da çok soğuk bir ortamda bile normal vücut ısısını korur.

Boşaltma: Boşaltma işlemi, harcanmış olan maddelerin bulunmasını ve vücudunuzdan atılmasını sağlar. Cilt, terdeki suyu ve tuzu atar. Mesela, terlediğinizde, cildiniz "boşaltım sistemi" vazifesi görür. Böbreklerin, karaciğerin ve akciğerlerin de boşaltım fonksiyonları vardır.

Salgılama: Bir hücreden ya da bir salgı bezinden kimyasal maddelerin salınarak, detaylandırılma işlemdir. Salgılama yağ bezi, cildin doğal nemlendiricisidir ve cildinzin yumuşak kalmasına yardımcı olur ve cildinizi suya dayanıklı kılar. Artan yağ bezi salgılaması, aknelere sebep olan faktörlerden biridir.

Hissetme: Ciltteki sinirler, sıcağa, soğuğa, dokunmaya, basınca, titreşime ve acıya tepki verir. Örneğin; buza dokunduğunuzda, cildinizdeki sinirler, beyninize, cildinizin soğuğa olan tepkisini mesaj gönderir. Bu mesajlar beyninize ulaşmadan önce siz refleks gösterirsiniz.

Vitamin sentezi: Güneş ışığına maruz kaldığında cildiniz D vitamini üretir. D vitamini üretimi, kalsiyum ve fosfor emilimi için gereklidir. Bu, kemiklerinizin sağlığı için çok önemlidir.

Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: