Bayılmalarda İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Bayılmalarda İlk Yardım Nasıl Yapılır?

İlk olarak kazazedeyi beyine gelen kan akışına yardımcı olacak bir konuma getirin.

Bir törende veya kalabalık bir yerde kazazede kişi ayakta duruyorsa, ona bacak kaslarını ve ayak parmaklarını açıp kapatarak kan dolaşımının düzelmesi için yardım ediniz.

Kendinden geçmiş fakat normal nefes alan bir kazazede söz konusu ise, bacakları yukarı kaldırarak kazazedeyi yatırın ya da iyileşme konumuna getirerek solunum yollarını açın.

Solunun ve kan dolaşımına yardım edebilmek için yaka, göğüs, kemer gibi sıkı giysileri gevşetin. Varsa gözlüklerini çıkarın. Baş geri çene yukarı yöntemiyle solunum yolunu açmaya çalışın.

Solunumunu, nabız hızını ve bilincin açıklığını 10 dakika kadar aralıklarla kontrol edin.

Kazazede düşmüşse vücudunda yaralanma olup olmadığını kontrol edin eğer varsa tedavisi için gereken yerlerle temasa geçin.

Kendine gelmeye başlayan kazazedeye moral verin. Yavaşça oturma pozisyonuna geçirin. İyi olmadığın konusunda şüpheleriniz varsa en yakın hastaneye ulaşın.

Kazazede kendine gelene kadar ağız yoluyla bir şeyler vermeye çalışmayın. İyice iyileştiğinden emin olduğunuzda bir kaç yudum soğuk su verin.

Kesinlikle alkol vermeyin

Kazazedenin bol temiz hava alması için ortam hazırlayın. Havadar bir yere alın, kalabalık yerdeyse başındaki kalabalığı dağıtın. Gerektiği taktirde gölge bir yere alın. Yüzünü yelpazeleyin.

Kazazede sallanıyorsa, bir yere oturtun ve başı dizlerinin arasına gelecek şekilde eğilmesine ve derin nefes almasına yardımcı olun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?