Televizyonun Zararları Nelerdir ?

Televizyonun Zararları Nelerdir ?

Televizyonun Zararları Nelerdir ?

Dünya üzerinde genel araştırmalar baz alındığında hemen hemen her evde bir, %70 inde ise birden fazla televizyon bulunmaktadır. Peki televizyonlar sağlımızı ne derecede etkiler ? Hangi göz hastalıklarına neden olur ? Televizyonların yaymış olduğu ışınlar beynimize zarar verir mi? sorularına makalemizde yer vereceğiz.

Evimize alacağımız televizyonlara karar vermeden önce yapılması gereken şey televizyonun nerede duracağının tespit edilmesi ve ona göre yerleşim planının düzenlenmesidir. Televizyona olan uzaklığınız göz sağlığınız için oldukça önem arz etmektedir. Uzmanların yaptığı önemli açıklamalar arasında televizyonun boyutuna göre eninin uzaklığınız 3 ila 5 katı uzaklıkta ki mesafeden izlenmesinin uygun olduğu söylenmektedir.

Televizyon başında fazla zaman geçirilmemesi ise uzman doktorlar tarafından sürekli vurgulanan noktalardan biridir. En az 20 dakika da bir televizyonun karşısından uzaklaşmanız hem göz sağlığınız hem de beyin sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Uzun süreli televizyon izlendiğinde gözlerde ilk olarak yanma etkisi belirecektir. Bu yanma etkisine rağmen televizyon karşısından ayrılmaz iseniz göz tabakalarınız oldukça hasar görebilir.

Televizyon izlerken en uygun açıyı bulmanız yine göz sağlığınızı yakında ilgilendirmektedir. Parlayan ışıklara karşıdan bakmak gözlerinizi kısa sürede yorabilir. Televizyonunun çözünürlük oranlarına göre belirli açılarda daha rahat görüntüler elde edebilir ve gözlerinizi yormamış olursunuz.

Yetişkinlerin yanı sıra uzun süre televizyon karşısında vakit geçiren çocuklar için çeşitli önlemler alınmalıdır. Çocuklar televizyonu yakından izlemeye alışmamalıdır ve bütün günlerini televizyon karşısında geçirmemelidir. Çocukların çoğunda oluşan göz sorunları ileriki dönemlerde etkisini daha fazla göstermektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?