İştahsızlığın Sebepleri Nelerdir ?

İştahsızlığın Sebepleri Nelerdir ?

Halk arasında oldukça sık rastlanan hastalıklardan biri de iştahsızlıktır. İştahsızlık çekmenin pek çok nedenleri vardır. Bunları psikolojik nedenler, fiziksel nedenler, beslenme yanlışlıkları olarak gruplandırabiliriz.
İştahsızlığın Psikolojik Nedenleri ?
İştahsızlığın psikolojik nedenleri arasında ilk sırada gelen kişinin hayatında o an yaşadıklarından dolayı olan durumlardan kaynaklabilir. Örnek verecek olursak yakın bi tanıdığını kaybetmiş olması veya ciddi bir hastalık yada hayatta ki amaçlarını elde edememesi gibi sorunlardan dolayı iştah kaybı yaşamaktadır.
Depresyon ve stres nedenleri ile de iştah seviyesinde azalma görülmektedir. Kişinin depresyon nedeni ne olursa olsun uzun süreli olması durumunda iştahsızlık sorunu da bu süre içerisinde görülebilir.Bunların yanı sıra kendisinde stres yaratan olaylar nedeni ile yemek yemeye odaklanılmaya bilinir. Stres durumlarında metabolizmanızda da çeşitli dengesizler oluşmakta ve yemekten soğuma durumları gözlenmektedir.

İştahsızlığın Fiziksel Nedenleri ?

İştahsızlık halk arasında pek ciddiye alınmamaktadır ancak 2 hafta gibi bir süre etkisini göstermiş ise kesinlikle doktora başvurmak gereklidir. 1 2 günlük iştahsızlıklar geçiçi olabilir ancak bir kaç hafta süren iştahsızlıklar sonucu beslenme düzeyinde oldukça düşüş yaşanır. Bu beslenme düşüşleri de vücutta çeşitli hastalıklara neden olmaktadır.

Hastalıklar nedeni ile ortaya çıkan ateşlenme, diş problemleri size iştahsızlık yaratabilir. Özellikle diş ağrısı ve diş tedavisi görüyorsanız bünyeniz besin alımını engellemekte ve iştahsızlık çekmektesiniz. Enfeksiyon hastalıkları da iştahınızın kapanmasına neden olmaktadır.

Beslenme Yanlışlıkları İştahımızı Nasıl Etikler ?

Tat organızımız olan dilimizi beslenme de oldukça etkili kullanmamız gereklidir. Size ve vücudunuza aykırı olan bir yiyeceği tattığınız zaman vücudunuz o besin grubunu bir daha almayı reddedebilir ve iştah kaybı yaşayabilirsiniz.

Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: