Sarmaşık Otunun Faydaları Nelerdir?

Ege Bölgesi'nde yer alan ve özellikle de yaz aylarında pazarlarda çok sık satılan Sarmaşık otu, en şifalı bitkiler arasında yer alır. Her ne kadar tadı biraz acı olsa da farklı kullanım yöntemleri vardır. Sarmaşık otu nedir, ne işe yarar tüm detayları ile derledik.

Sarmaşık otunun Latince ismi inula olarak bilinir. Sarmaşık otunun, özellikle de kanserin pek çok farklı türüne karşı etkilidir. Hatta sarmaşık otunun kansere olan etkisi Ege Üniversitesi'nde yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkarıldı.

Sarmaşık Otu Nedir?

Sarmaşık otu, daha çok Ege Bölgesi'nde yer alır ve Şubat, Nisan ayları arasında yaygın olarak yetişir. Sarmaşık otu, en şifalı otlar arasında yer alır. Yabani Kuşkonmaz ya da tilkişen isimleri ile de bilinen sarmaşık otu, tadının biraz acı olması ile dikkat çeker.

Sarmaşık Otu Ne işe Yarar?

Sarmaşık Otu, pek çok hastalığın tedavisine destek verir. Sarmal bir yapısı olan ile bu bitkinin de boyu oldukça yüksektir. Uç kısımları ise koparılarak toplanan sarmaşık otunun bu bölümleri tazeyken alt kısımları ise taze değildir.

Sarmaşık Otunun Kısaca Faydaları Nelerdir?

Üreme, kolesterol ve tansiyon gibi pek çok hastalığın tedavisine destek olur.

Pek çok kanser türü üzerinde olumlu etki yarattığı kanıtlanmıştır.

Mutlaka yılda en az be defa tüketilmesi gerekir.

Lösemi hastalığının tedavisine destek olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Mide ve bağırsak sorunlarını gidermeye yardımcı olur.

 

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: