Kahve ve Çayın Zararları Nelerdir ?

Kahve ve çayda bulunan kafein sayesinde ruh halini, metabolizmayı, zihinsel ve fiziksel performansı iyileştirebilir. Çok miktarda kafein tüketmenin uyarıcı etkisi kalp atış hızınızı hızlandırabilir.

Bu etki bazı kişilerde çok düşük dozlarda bile görülürken bazı kişilerde yüksek dozlarda kalp ritminde herhangi bir değişiklik meydana gelmez.

Aşırı kafein tüketimi, sinir sistemi üzerindeki uyarıcı etkilerinden dolayı kan basıncını artırabilir.

Zamanla artan kan basıncı, atardamarlara zarar verebilir ve kalbe ve beyne giden kan akışını kısıtlayabilir. Kafein, yorgunluğa neden olan beyin kimyasalı olan adenosinin etkilerini bloke ederek çalışır.

Ayrıca, artan enerji ile ilişkili bir hormon olan adrenalin salınımına neden olur. Kafeinin en önemli özelliklerinden biri sizi uyanık tutabilmesidir.

Bununla birlikte, araştırmalar, çok miktarda kafein tüketmenin uykuya dalmak için gereken süreyi artırabileceğini göstermiştir.

Kafeinin etkisini yitirmesi saatler alabilir, bu nedenle günün ilerleyen saatlerinde kafein tüketmek uyku kalitenizi etkileyebilir.

Kokain ve amfetaminler gibi kafein, uzun bir süre boyunca aşırı alındığında yoksunluk belirtilerine neden olabilecek bazı beyin kimyasallarını tetikleyebilir.

2012 yılında 213 kafein tüketicisi üzerinde yapılan bir çalışmada, katılımcılar 16 saat boyunca kafeinsiz kahve içtikten sonra bir anketi tamamladılar, günlük olarak kafein içenler içmeyenlere göre daha fazlaydı. Artan baş ağrıları, yorgunluk ve diğer yoksunluk semptomları yaşadığımı buldum.

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: