Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Kabızlık ortaya çıktığında ciddi problemleri de beraberinde getirdiği için genellikle kabızlık problemi ortaya çıkmadan önlenmesi gerekmektedir. Özellikle kabızlığa ne iyi gelir? Konusunda bu noktada kabızlığa neden olacak faktörlerin hayatımızdan uzaklaştırılması kabızlığı önleyebilmek için en temel etkiyi sağlamaktadır.

Kişilerin günlük rutin hayatında mutlaka dengeli beslenmeye dikkat etmeleri ve beslenmeleri içerisinde mutlaka lifli gıdalara yer vermeleri kabızlık problemini önemli ölçüde engellemektedir.

Bunun yanı sıra kişilerin tahıllı ekmek tüketimi veya kepek ekmek tüketimi tercih etmesi de kabızlık problemi oluşmasını oldukça engellemektedir. Kafein, vücutta genellikle kabızlık problemine neden olan en temel etkenler arasında yer almakta olup vücutta susuzluğu önlemek ve kabızlık probleminin oluşmasını engellemek için mümkün olduğunca kafeinden uzak durmak gerekmektedir.

Hareketsiz yaşam şartları, kişilerin rutin hayatlarında ciddi problemleri ortaya çıkaran en önemli faktör olması nedeniyle kabızlığı önlemek için kişilerin gün içerisinde mutlaka en az 30 dakika kadar aktif hareket etmesi veya egzersiz ve spor gibi uygulamaları yapması gerekmektedir. Böylece günlük olarak spor veya egzersiz uygulaması yaparak bağırsak kaslarını hareketlendirmek ve daha aktif hale getirerek kabızlık probleminin oluşmasını önlemek mümkündür.

Bebeklerde Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Bebeklerde kabızlık problemi çoğunlukla anne sütünden katı gıdaya geçilmesi ile birlikte neredeyse her bebekte ortaya çıkan bir rahatsızlık olmaktadır. Bebeklerde görülen kabızlık problemi genellikle şiddetli gaz sancılarına ve karın ağrılarına neden olması ile hem bebeklerin hem de ebeveynlerinin zorlu bir süreç yaşamasına neden olmaktadır.

Genellikle bebeklerde kabızlık problemi söz konusu olduğunda bu sürecin nasıl daha rahat bir şekilde anlatılacağı ebeveynler tarafından merak edilmekte olup, bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir? Sorusunun cevabı araştırılmaktadır.

Bebeklerde kabızlık probleminin nasıl ortadan kaldırılacağı ise ilk olarak kabızlığa neden olan faktörün doğru olarak tespit edilmesiyle sağlanmaktadır. Bebeklerde kabızlık problemi çoğunlukla şu nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır;

  1. Genetik olan bağırsak hareketlerinin yavaşlığı,
  2. Sindirim sistemindeki anatomik problemler,
  3. Aşırı fazla inek sütü ve süt ürünlerinin tüketimi,
  4. Psikolojik etkenler,
  5. Sürekli katı yiyecekler ile beslenme,

Bebeklerde kabızlık giderici öneriler ise şöyledir;

  1. Bebeğe yaptırılacak ılık banyolar
  2. Beşinci aydan sonra lifli meyvelerin suyunu vermek
  3. Karın bölgesine yumuşakça masaj yapma
  4. Küçük egzersizler yaptırmak
  5. Bebeğin poposuna vazelin gibi kayganlaştırıcılar sürmek.

Genellikle yetişkinlerde sıkça kullanılan müshil veya laksatif maddelerin bebeklerde kullanılması önerilmemekte olup ne olursa olsun bu maddelerden uzak durulması gerekmektedir. Bebeklerde kabızlık probleminin olduğu sezildiği takdirde mutlaka çocuk doktoruna başvurmak gerekmektedir.

Kabızlık Tanısı Nasıl Konur?

Kabızlık, normal olarak dışkı atma sıklığının azaltılması, dışkının sertleşmesi veya dışkı atma sırasında ağrı hissetme gibi semptomlarla tanımlanır. Kabızlık tanısı, bir doktor tarafından yapılabilir ve genellikle bir fizik muayene ve dışkı testleriyle başlar. Doktor ayrıca kişinin tıbbi geçmişini ve diyet ve egzersiz alışkanlıklarını sormak için de sorular sorabilir.

Kabızlık nedeni olarak iç organ hastalıkları, beslenme eksikliği, stres, ilaçlar veya bağırsak hareketlerinin yavaşlaması gibi faktörler düşünülebilir. Eğer kabızlık belirli bir nedene bağlı ise, o nedenle ilgili tedavi uygulanır. Ayrıca, kabızlık için yapılabilecek tedaviler arasında düzenli egzersiz, yeterli su tüketimi, düzenli olarak dışkı atma düzeni sağlamak için yiyecekler tüketme ve ilaçlar kullanmaktır.

Psikolojik Kabızlığa Ne İyi Gelir

Psikolojik sebepler vücutta ortaya çıkan rahatsızlıkların en temel nedeni olduğundan birçok rahatsız ve psikolojik kaynaklı meydana gelmektedir. Psikolojik kabızlık, kişinin dışkı atma işlemi ile ilgili endişelerinden kaynaklanabilir. Bu endişeler nedeniyle kişi tuvalete gitmekte ve dışkı atmakta zorlanabilir. Psikolojik kabızlık için etkili tedaviler arasında şunlar yer almaktadır:

Psikolojik olarak rahatlamak

Kişinin dışkı atma işlemi ile ilgili endişelerini ve bu endişelerin kaynağını anlamaya yönelik terapi seçenekleri, kişinin kabızlık sorununun psikolojik nedenlerini çözmesine yardımcı olur.

Gevşeme hareketleri

Kabızlık ile ilgili endişeler nedeniyle oluşan fizyolojik gerilimi azaltmak için teknikler arasında yoga, meditasyon, nefes teknikleri vb. kısa sürede etkisini göstermektedir. Akrapol hastanesi 

Düzenli olarak tuvalete gitmek

Düzenli olarak tuvalete gitmek ve bunu alışkanlık haline getirmek, kabızlık sorununu çözebilmektedir.

Diyet ve egzersiz

Düzenli olarak egzersiz yapmak ve sağlıklı beslenmek, bağırsak hareketlerini hızlandırır ve kabızlık sorununu azaltır.

Medikal tedavi

Eğer kabızlığa psikolojik nedenlere ek olarak fizyolojik nedenlerle de mevcutsa, doktor tarafından verilebilecek ilaçlar ile kabızlık sorunu azaltılabilir.

Kabızlık ile ilgili psikolojik sorunların çözümü için bir uzmanla çalışmak önemlidir. Bu uzman, kişinin kabızlık sorununun nedenlerini ve tedavi seçeneklerini en iyi şekilde değerlendirerek kişiye en uygun tedavi yöntemini önerir.

Hem psikolojik nedenle hem de fizyolojik nedenle kabızlık problemi söz konusu olduğunda kişilerin bu süreçte mutlaka alanında uzman kişiler tarafından yürütülen tedavi yöntemlerini tercih etmeleri gerekmektedir. Çoğunlukla psikolojik kaynaklı oluşan kabızlık probleminin tedavisi için uzman psikiyatristlerden ya da psikologlardan randevu alarak problemin neyden kaynaklandığının ve nasıl tedavi edileceğinin belirlenmesi gerekmektedir.

Kabızlık probleminiz ile ilgili genel olarak tetkik uygulayabilmek ve doğru teşhisin yapılabilmesi için Doktor Bul sitesi üzerinden en uygun doktoru tercih ederek randevu oluşturabilirsiniz.

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: