Farenjint Nedir Nasıl Tedavi Edilir ?

Farenjint Nedir Nasıl Tedavi Edilir ?

Farenjint Nedir Nasıl Tedavi Edilir ?

Farenjit özellikle soğuyan havalarında etkisiyle griple ve nezneyle birlikte en sık görülen sonbahar hastalıkları arasında. Peki nedir bu farenjit denen hastalığın tedavisi ve tanısı. Buyrun hepberaber öğrenelim.
Burun ve boğazı birbirinden ayıran duvara farenks duvarı denir ve bu farenks duvarında oluşan enfeksiyonlara farenjit denir. Basit bir üst solunum yolu enfeksiyonu bile farenjit olma nedeni olabilmektedir. Boğaz ağrısı, yüksek ateş, yutkunma güçlüğü gibi belirtileri olan bir hastalıktır. Tedavisi basittir ve kısa sürede iyileşmesi mümkündür. Ancak malesef kronik farenjit için durum biraz daha komplikedir. Kronik farenjitin nedenleri arasında ağzı açık uyumak, alerjik gıdalar tüketmek gibi etkilere sürekli maruz kalmak suretiyle boğazın arka duvarında sürekli yanma ve ağrı hissi olması durumu kronik farenjitin belirtileridir. Farenjit çok sık rastlanan bir hastalık, hemen her üst solunum yolu enfeksiyonunda görülebilir. Burnunuz aktığında boğazın arka duvarındaki gerilme ve yanma hissi farenjit tanısıdır. Genellikle antibiyotik tedavi gerektirmez. Ancak hastalıkla birlikte bakteriyel bir enfeksiyonda gelişmişse antibiyotik kullanmak gerekir.
Bir haftayı geçen farenjit rahatsızlıklarında doktor ziyaretine gidilmelidir. Genellikle basit semptomatik tedavilerle akut farenjit iyileşir. Ancak iyileşme olmuyorsa kronik farenjitten bahsetmek daha doğru olacaktır. Farenjit iyileşmiyorsa kronik farenjite neden olan alerjik madde kesilerek alınmalıdır. Farenjitin iyileşme döneminde kesinlikle sigaradan, çok sıcak ya da soğuk gıdalardan, acı ekşi ve asitli tahriş edici madde ve gıdalardan uzak durulmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?