Özelde Yardımcı Doçent Maaşı Ne Kadar?

Özelde Yardımcı Doçent Maaşı Ne Kadar?

Ülkemizde çoğu insan artık akademisyen olmak istemekte. Bunun sebebi ise özel kurumlarda ve kamu da çalışmanın oldukça zorlayıcı olmasındandır. Diğer bir sebebi ise akademisyenlerin maaşları diğer mesleklere göre daha fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Bazıları ise akademik anlamda kendini geliştirmek ister.

Yardımcı doçentlik unvanı artık doktor öğretim üyesi olarak geçmektedir. Özelde yardımcıdoçent ile özel olmayan yardımcı doçentin aldığı maaş her zamanki gibi farklılık göstermektedir. Özelde yardımcı doçent maaşının bilgileri aşağıda paylaşılacaktır.

Akademik Personel Maaşları 2021

Akademik personel maaşları zamlı maaşlarını bu yıl aldılar. 1-14 Ocak arasında fark ödemesi ise maaşlara yansımıştır.15 Ocak da akademik personel zamlı maaşını almıştır.

2019 yılında yardımcı doçentin aldığı maaş 6.150 TL aldı. Maaş farkı 250 TL ödendi. Yani toplam maaş 3.350 TL.

Akademisyenler için Özel Üniversite-Devlet Üniversitesi Farklar

Akademisyenler için özel ve devlet üniversiteleri arasında farklar:

  • Devlet üniversitesinde 20 günlük izin hakları varken bu özelde 14 güne düşmektedir.
  • 20 iş günü izi ise özel üniversitelerde 50 yaşına gelince verilmektedir.
  • Özel de tüm gün sabah 08:00-18:00 mesaisi vardır. İşin olmasa bile gelmek zorundasın. Devlette ise saatler daha esnektir.
  • Özel üniversiteler de ek ücret alamazsın fakat devlet üniversitelerinde her ders saatine karşılık ek ücret alırsın.

Yani buradan anladığımız özelde yardımcı doçent maaşına ek olarak ücret alamamaktadır bu da devletteki yardımcı doçent maaşlarında farklılıklar olduğunu gösterir.

Yardımcı Doçent Nasıl Olunur?

Kanunlara göre yardımcı doçent aynı zamanda bir öğretim görevlisidir. Yardımcı doçent olmak için doktorasının bitirmelidir. Böylece yardımcı doçentlik kadrosuna başvurabilir. Yardımcı doçentlik kadrosuna alınmak için 2 temel koşul bulunmaktadır.

  1. Doktora tamamlanması ya da üniversitelerdeki herhangi bir sanat dalında yeterliliği olması
  2. Fakülte veya enstitünün belirlediği üç jürinin yapmış olduğu dil sınavından başarıyla geçmek

2021 Yılı Akademik Personel Maaşları

2021 yılında yardımcı doçentin aldığı maaş 6.420 TL’dir. 2020 yılında ki maaşlar 15 temmuz 2019 yılında alınan maaşlar ile aynıdır. Özelde yardımcı doçent maaşı ise ne kadar ek ücret almasa da devlette çalışan yardımcı doçente göre biraz fazla alacaktır. Tabi bu CV’nin gücüne ve yapılan pazarlıklara karşı değişmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?