Katarakt Tedavisi Nedir ?

Katarakt Tedavisi Nedir ?

Katarakt Tedavisi Nedir ?

Katarakt kendiliğinden geçen bir göz hastalığı değildir. Bu nedenle bu konuda deneyimi cerrahlardan destek almak gerekir. En yaygın kullanılan tedavi türü ise katarakt ameliyatıdır.

Katarakt ameliyatı anestezi eşliğinde ve uzman cerrahlar gözetiminde yapılan bir operasyondur. Görmeyi olumsuz etkileyen katarak sadece cerrahi operasyon ile düzeltilir. Bu nedenle katarak hastalarının zaman kaybetmeden doğru tedavi yöntemleri ile iyileştirilmesi gerekir.

Yaşa bağlı olarak ortaya çıkan katarakt tedavisinde gözün net görmesini sağlayan saydam göz içerisinden alınır. Bunun nedeni ise doğal saydamın zamanlama matlaşmasıdır. Alınan saydam yerine yapay göz mercekleri katarakt ameliyatı ile göz içerisine yerleştirilir.

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Gerekir? Kimler Olmalıdır?

Katarakt beraberinde bulanık ve solgun görmeye yol açar. Bu durum hastanın günlük işlerini yapmasında probleme yol açar. Bu nedenle ilerlemiş katarakta hastalarının zaman kaybetmeden mutlaka katarakt ameliyatı olunması gerekir. Katarakt göz merceğinin sertleşmesi ve matlaşması şeklinde kendini gösterir. Bu tür rahatsızlığı bulunan kişilerin tedaviye başvurması daha sağlıklı olacaktır.

Katarakt Nasıl Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Kataraktın oluşumunda asıl rol oynayan faktör yaştır. Çünkü gözün doğal merceği bir insanın ömrü kadar uzun değildir. Bu nedenle yaşa bağlı olarak sertleşmeye başlar. Daha sonra bulanık görme, renkleri solgun görme, derinlik hissinin kaybolması, göz derecesinin yükselmesi belirtilerle giderek ilerler.

Katarakt Türleri Nelerdir?

Büyük bir işleve sahip olan gözde zamanla birtakım sorunlar baş gösterir. En yaygın görülen sorunlardan biri de kataraktır. Katarakt kendi içerisinde 3 türe ayrılır. Nükleer katarakt, kortikal katarakt ve kapsüler katarakt şeklindedir.

Akıllı Lens Nedir?

Özel bir teknoloji ile üretilen akıllı lensler göz derecesini sıfıra yakın hale getiren ürünlerdir.

Akıllı Lenslere Neden İhtiyaç Duyulur?

Akıllı lenslere daha çok katarakt ameliyatı sonrasında ihtiyaç duyulur. Bunun nedeni ise sertleşme ve matlaşma sonucu göz merceğinin saydamlığını yitirmesi ve görevini yerine getirmemesidir. Bu nedenle doğal göz merceği alınır ve yerine akıllı olarak tabir edilen lensler yerleştirilir.

Çok Odaklı Göz İçi Lens Çeşitleri Nelerdir?

Akıllı lensler monofokal yani tek odaklı, multifokal çok odaklı ve trifokal 3 odaklı olarak çeşitlere ayrılır. Hastalığın boyutuna göre uygun olan çeşit tercih edilir. Bu nedenle akıllı lens fiyatları ürünün özelliğine göre belirlenir.

Akıllı Lens Operasyonu Nasıl Gerçekleştirilir?

Akıllı lens operasyonu cerrahi bir işlemdir. Bu nedenle göz içerisini kesi atılır ve bu kesi yardımı ile gözün doğal merceği alınır. Daha sonra göz içi merceği olarak adlandırılan akıllı lensler yerleştirilir. Akıllı lens fiyatları kullanım alanına ve operasyonun çeşidine göre değişir.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi akıllı lens uygulaması sonrasında da enfeksiyon riskine karşı hijyenik davranmak gerekir.

Akıllı Lenslerin Avantajları Nelerdir?

Akıllı lenslerin en büyük avantajı göz derecesinin ilerlemesini durdurması ve ömür boyu kullanılmasıdır.

Akıllı Lens Fiyatları

Teknolojik özelliklere sahip akıllı lens fiyatları ürünün kalitesine ve tercih alanına göre değişir.

Retina Dekolmanının Nedenleri Nelerdir?

Yüksek derecede miyop sorununun bulunması, katarakt ameliyatı gibi farklı özellikte göz ameliyatlarının geçirilmesi, göz içerisinde bulunan jel kıvamındaki sıvının azalması ve genetik yatkınlık retina dekolmanı nedenleri içerisinde yer alır.

Retina Yırtığı ve Dekolmanı Nasıl Teşhis Edilir?

Göz tomografisi ve anjiyosu retina dekolmanı ve yırtığını teşhis eder.

Retina Dekolmanı İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Retinası hasara uğramış, göz içerisindeki jelin kıvamını yitirmiş ve yaşı ilerlemiş kişiler risk faktörü altındadır.

Retina Yırtığı ve Dekolmanı Nasıl Tedavi Edilir?

yırtığı vitrektomi ameliyatı ve lazer yöntemi ile retina dekolmanı tedavi edilir.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?