Göğüs Estetik Yöntemleri – Dr. Hüseyin Kandulu

Göğüs Estetik Yöntemleri – Dr. Hüseyin Kandulu

Meme dokusunun farklı teknikler ile büyütülerek yeni meme hacminin oluşturulmasına meme büyütme işlemi denir. Genetik ya da farklı nedenlere bağlı olarak meme boyutu küçük olabilir. Kadını özgüvenin artması, fiziki olarak daha estetik olarak görünmesi ve benzeri nedenlerden dolayı bu operasyona ihtiyaç hissedilebilir.

Meme Büyütme Hangi Durumlarda Yapılır?

Meme büyütme işleminin nedenleri kişiden kişiye farklı olarak değişiklik gösterebilir. İşlemin tercih edildiği durumları sıralayacak olursak;

  • Genetik olarak çok küçük meme hacmine sahip olunması
  • Travma ve farklı hastalıkların yaşanmasına bağlı olarak meme dokusunun kaybı
  • Meme kanseri sonucunda meme dokusunun bir kısmının ya da tamamının alınması
  • Yapı olarak bir meme hacminin diğerinden küçül olması

Durumlarında operasyon gerekebilir. Gelişen teknoloji sayesinde kısa sürede bu sorunlar giderilebilir.

Meme Büyütme Yöntemleri Nelerdir?

Yağ enjeksiyonu, protez uygulaması olmak üzere iki farklı teknik ile meme büyütme işlemi yapılabilir. Yağ enjeksiyonu ömür boyu kalıcı olan bir durum değildir. İşlem için ilk önce kişinin vücudunun farklı alanlarından yağ alma işlemi uygulanır. Alınan yağlar laboratuvar ortamında belirli işlemlerden geçirilir. Bu işlem sonrasında meme dokusu içerisine enjekte edilir.

İlk önce fazla miktarda yağ enjeksiyonu uygulanır. Bir süre sonra yağlar erir ve kalıcı hacim ortaya çıkar. Protez uygulamasında meme şekline göre farklı silikon modeli seçilir. Kas içine ve kas altına yerleştirilir.

Meme Küçültme Öncesi Hazırlık Detayları Nelerdir?

Meme küçültme operasyonu öncesinde yapılması gereken bazı hazırlıklar vardır. İlk olarak detaylı fiziki muayene uygulanır. Muayene sırasında meme ultrasonu ve gerek görülürse mamografi çekilir. Doku içerisinde herhangi bir kitle ya da kanser hücresi olup olmadığı incelenir. Hastanın rutin kan tetkikleri alınır. Kan sulandırıcı kullanan kişiler en az 10 gün öncesinde ara vermelidir.

Meme Küçültme Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Meme küçültme operasyonu sonrasında iyileşme süresinin kısalması ve hastanın daha konforlu bir şekilde atlatması için dikkat etmesi gereken bazı konular vardır. İşlemden sonra doktorun tavsiye ettiği sporcu sutyeni en az 1 ay kullanılmalıdır.

Antibiyotik ve ağrı kesiciler düzenli alınmalıdır. En az 1 hafta kan sulandırıcı ilaç alınmamalıdır. Düzenli pansuman işlemi uygulanmalıdır.

Sıraladığımız bu kriterlere dikkat edildiği sürece enfeksiyon kapmadan ve ağrı toleransını yöneterek rahat bir iyileşme dönemi geçirebilir. İyileşme döneminde dikişlerin zarar görmemesi, yeni meme şeklinin daha erken dönemde oluşması ve komplikasyon gelişmemesi için meme küçültme işlemi sonrasında dikkatli olunmalıdır.

Meme Dikleştirme Nasıl Yapılır?

Meme dokusunun hacmi, sarkma derecesi, hastanın yaşı, cilt esnekliği ve diğer kriterler değerlendirilerek operasyonun tekniği belirlenir. Meme dikleştirme operasyonu kişiye özel olarak planlanmalıdır. Aksi halde istenilen başarılı operasyon gerçekleştirilemez. Protez kullanılarak yapılan dikleştirme işlemi genel anestezi altında uygulanır. Kas altına uygun hacimlerde ve meme dokusunun şekline uygun protez yerleştirilir.

İleri derecede sarkma sorunu olan hastalar için protez kullanılarak meme dikleştirme işlemi tavsiye edilir. Bu uygulama ömür boyu kalıcı bir işlemdir. Maliyet olarak cerrahi operasyon daha pahalıdır. Ancak kişilere sağladığı avantajlar göz önüne alındığında cerrahi operasyon medikal işlemlere göre daha kazançlıdır.

Meme Dikleştirme Kimler Olmalı?

Meme hacminde kayıplar olan, yaşın ilerlemesine bağlı olarak meme dokusunun yer çekimine karşı koyamaması sonucunda sarkması olanlar, meme şeklinden memnun olmayan ve iki meme arasında orantı farkı olan kişiler meme dikleştirme işlemi yaptırabilir. Meme dikleştirme özelinde alanında uzman cerrahlar tarafından yapıldığı sürece ömür boyu kullanılabilecek yeni meme formu ortaya çıkabilir.

 

Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: