Fizyoterapist Maaşı Ne Kadar

Fizyoterapist Maaşı Ne Kadar

2021’de Fizyoterapist Maaşı Ne Kadar?

2021 Fizyoterapist maaşı yapılan son düzenlemelere göre Temmuz ayında 3.3558 TL oldu. Bu rakam 8.derecenin 1 kademesinde bulunan yani yeni başlayan ve devlet sektöründe görev yapan bir fizyoterapiste aittir. 25 Yıllık tecrübe edinmiş deneyimli kamu sektöründe çalışan bir fizyoterapist maaşı 4831 TL’dir.

Özel Hastane Ya da Polikliniklerde Çalışan Fizyoterapist Maaşı

Özel sektörde çalışan fizyoterapist maaşı yenibaşlayanlar için 2.000 TL ya da 3.000 TL’dir. Zaman içinde deneyim kazanan ve adını duyuran bir fizyoterapist maaşı ise 7000 TL ila 8.000 TL arasında değişir.

2021 Fizyoterapist Maaşı

2021’de Fizyoterapistlerin maaşlarınayapılacak zam, bütün devlet memurlarına yapılan zamma paralel olarak Ocak 2020’de % 4, Temmuz 2020’de % 4 olarak kararlaştırıldı. Bunun yanı sıra Fizyoterapistlerin maaşlarına çalıştıkları hastaneden döner sermaye vb. yan ödemeler ilave edilir. Bütün devlet memurlarına olduğu gibi Fizyoterapistlerin maaşlarına da sosyal durumlarına ya da çocuk sahibi olup olmamalarına göre ek ödenekler ilave edilir.

Yukarıda belirtilen zam oranlarına göre yapılan hesaplama sonucu 2021 Ocak ayında Kamuda çalışan fizyoterapistlerin maaşları 3.492 ila 5.024 TL arasında değişecektir. Aradaki fark fizyoterapistin kıdeminden yani bulunduğu derece ve kademeden kaynaklanır.

2021 Fizyoterapist Maaşı

2021’de fizyoterapist maaşına yapılacak zamlar da, 2021 yılında yapılacak zamlarla birlikte belirlendi ve açıklandı. Hükümet açıklamasına göre yapılacak zamlar 2021 Ocakta %3, 2021 Temmuzda ise yine % 3 olarak belirlendi.

Ayrıca hem 2021’de hem de 2021’de yapılacak zamlara, o güne ait belirlenen enflasyon farkı da ilave edileceği de beyan edildi.

Fizyoterapist Olmak İçin Gerekenler

Fizyoterapist olmak için fakültelerinfizyoterapi bölümünden mezun olmak gerekir. Fizyoterapi bölümü 4 yıllık eğitim verir. Fizyoterapistler aldıkları eğitim gereği çeşitli yaralanmalara, hareket bozukluklarına ve ağrı tedavilerinde uyguladıkları tedavi yöntemler ile etkili ve kalıcı bir rahatlama sağlarlar.

Fizyoterapistler çalışacakları alan ile ilgili alet ve ekipmanları kullanma konusunda ve teorik eğitimlerini pratiğe uygulamada yetenekli olmalıdır. Fizyoterapistler, doktorlar ile koordineli çalışırlar ve doktorların belirlediği tedavi türlerini uygular.

Fizyoterapist olmak isteyenlerin, fizyoterapistlerin sürekli insan materyali ile çalıştığı ve diğer sağlık personeli ile sürekli olarak iletişim halinde ekip çalışması yapmak zorunda olduğunu göz önünde tutmalıdır. Bu nedenle de fizyoterapisttleriniletişim yeteneklerinin güçlü olması gerekir.

Fizyoterapistlerin hasta tedavisinde uyguladıkları başlıca yöntemler şunlardır:

  • Egzersizler,
  • Elektroterapi,
  • Manuel terapi,
  • Sıcak soğuk tedavisidir.

Kamuda görev yapmak isteyen bir fizyoterapist KPSS sınavına girmek zorundadır. KPSS sınavından alınanpuana göre fizyoterapistlerin ataması yapılır ve kamu sektöründe  çalışmaya başlarlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?