Rahim Filmi Kullanım Alanları

Rahim Filmi Kullanım Alanları

Rahim filminin en önemli amacı tüplerin açıklık ve kapalılık durumuna bağlı olarak yumurtalıklarda ilişkisine bakarak rahimde var olan rahatsızlıkların tedavisinde doğru yol izlemektir. Özellikle düşük-kürtaj sonrası sıklıkla görülen yapışıklıkların saptanmasında rahim filmi oldukça büyük önem taşımaktadır. Rahim filmi fiyatları rahimde var olan rahatsızlıklar dışında tüp bebek ve aşılama tedavilerine başlanmadan önce de tüplerin durumunu kontrol edilmesi için de uygun bütçelerle yapılmaktadır.

Histerosalpingografi olarak bilinen rahim filmi fiyatları genel olarak herkesin bütçesine uygunluk göstermektedir. Histerosalpingografi kadın infertilitesinde 1911 yılından bu yana kullanılan kadınsal hastalıkların görüntüleme tekniğidir.

Kadınların rahimleriyle ilgili tüplerin konjenital veya sonradan kapalı olması, uterin anormaliler, endometrial polip, submüköz myom gibi birçok rahatsızlığın tanısını koyarak tedavide yardımcı olunmasını sağlayan histerosalpingografi doktorlar tarafından sıklıkla tercih edilir.

Anestezili Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Sıvı genellikle içerisinde X ışınlarını tutmakla görevli olan iyot tuzu bulunan sudur. İyot tuzu içeren kokusuz ve renksiz bir sıvıdır. Yakıcı olmadığından dolayı doku ve organlar üzerinde zararlı bir etkisi yoktur. Rahim filmi esnasında kullanılan sıvı maddenin bazı durumlarda tüplerdeki mukus benzeri engelleyici yapıları temizleyerek tedavi edici etki de gösterir. Rahim filmi ücreti tedavi şekline göre belirlenir.

Rahim rahatsızlığından biri olan vajinismus gibi cinsel fonksiyon bozuklukları durumunda özel ve hastanın acı ve ağrı eşiğinin çok düşük olduğu durumlarda rahim filmi anestezili olarak çekilmektedir. Anestezili rahim filmi çekilmeden önce ameliyat ortamında hastaya önlüğü giydirilerek doktor kontrolünde uygun dozda anestezi uygulaması yapılır. Rahim içerisine verilecek iyotlu ilaç hazırlanır. Rahim filmi ücreti içerisine yapılacak olan tüm işlemler dâhildir.

Rahim Filmi Nasıl Uygulanır?

Rahim filmi genelde adet düzensizliğinin nedenlerinin araştırılmasında, kısırlık nedenlerinin bulunmasında, tüp bebek tedavi öncesi ayrıntılı muayene ve kontrol sürecinin yürütülmesinde ve tüplerin açıklık ve kapalılık durumunun tespitinde uygulanır.

Jinekoloji ve kadın doğum uzmanları tarafından uygulanan rahim filmi kadınların rahminde var olan tüm sorunların kaynaklarının araştırılması ve doğru tanıyı koyup tedavi edilmesi süreci belirlemektedir. Rahim filmi röntgen ışınlarından yararlanılarak rahim yapısının incelenmesi işlemi rahim içi özel bir sıvıyla doldurularak röntgen ışınları vasıtasıyla görülebilir hale getirilerek rahimdeki rahatsızlıklarının tanısı konulur.

Rahim filmleri diğer filmlerden farklı olarak özel bir sıvıyla yapılmaktadır. Rahim filmi için kullanılan ilaç tıbbi olarak kontrast özellikte olup iyotlu tuz yapısındadır. İyotlu tuz yapısındaki özel ilaç rahim içerisine istenilen bölgeye enjekte edilip bölge işaretlenerek gerekli olan incelemeler yapılır. Rahim filmleri sadece rahimdeki sorunlar için uygulanmaz. Uzun süre denenmiş başarısız olan gebeliklerin sorunlarını tespit edip gebelik için uygun zeminin hazırlanması için rahim filmi uygulanmaktadır.

Rahim Filmi Fiyatları

Özellikle tüp bebek tedavisinden önce tedavinin gidişatını etkileyebilecek rahimden ve tiplerden kaynaklanan olumsuzlukların tespit edilip giderilmesinde rahim filmi tercih edilmektedir. Ayrıca sık olarak geçirilen düşük durumlarının yaşanması ya da kürtaj yapılması gibi durumlarda rahimin hasarının olup olmadığının belirlenmesinde de rahim filmi çekilmektedir.

Rahim filmleri hastanın bünyesine göre anestezili olarak da çekilmektedir. Rahim filmi fiyatları yapılacak işlemin yöntemine göre değişir. Vajinismus gibi cinsel fonksiyon bozuklukları yaşayan kadınlarda rahim filmi anestezili olarak çekilmektedir.

Anestezili rahim filmleri steril klinik ve hastane koşullarında uzman doktorun kontrolünde uygulanır. Rahim filmi ücreti koşullara göre farklılık gösterebileceğinden güncel olarak öğrenilmelidir.

Açık Emar Nedir?

Açık emar üç tarafı açık olan cihazlar ile yapılan sistemde hastalığın olduğu vücut bölgesinin detaylı görüntülenmesine olanak sağlarken aynı zamanda hızlı sonuç vermesi ve hasta için bu sürecin ağrısız ve kolay geçmesinden dolayı birçok doktor tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Standart ölçülerdeki kapalı emar cihazına sığmayan hastalar için de açık emar cihazları tercih edilmektedir.

Kapalı alan fobisi olan ve kaygı derecesi yüksek olan, kilolu, nefes darlığı çeken kalp ve astım hastası olan,düz ya da başı yüksekte yatamayan hastalarda ve kooperasyon güçlüğü olan çocuk hastaların hastalık tanılarının rahat ve konforlu bir görüntüleme sağlanması için açık emar yöntemi doktorların en çok tercih ettiği görüntüleme yöntemidir.

Açık Emar Kimlere Uygulanır?

Manyetik alandan soyutlanmış doğal dış ortamda bir kafes içinde cihazın kendi manyetik alanına dışarıdan radyo frekans dalgaları verilerek elde edilen bir görüntüleme sistemi olan açık emar sisteminde hiçbir zararlı ışın kullanılmamaktadır.

Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: