Donuk Omuz Tanısı

Donuk Omuz Tanısı

Donuk omuz, omuzun giderek daha az hareket edebildiği bir durumdur. Omuz ağrısı ve ağrısı tipik olarak bu durumdan kaynaklanır. Hastanın semptomlarını dinlemek, fiziksel muayene yapmak ve omuzun hareketlerini değerlendirmek, tanının başlangıcıdır. Bazı durumlarda, omuzlardaki ek sorunları belirlemek için röntgen veya magnetik rezonans görüntüleme (MRI) gibi görüntüleme testleri de yapılabilir.

Donuk Omuz Nasıl Meydana Gelir?

Donuk omuzun oluşmasının nedeni çoğu zaman tam olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte, uzun süreli omuz hareketsizliği, diyabet veya kalp hastalığı gibi bazı tıbbi durumlar ve donuk omuzda önceki yaralanmalar bu durumun gelişme riskini artırabilir. Omuz kapsülünün kalınlaşması ve daralması nedeniyle omuzun hareketi genellikle sınırlıdır.

Donuk Omuz Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi genellikle omuz ağrısını ve iltihabı hafifletmek, omuz hareketini iyileştirmek ve normal işlevselliğini geri kazanmak için kullanılır aynı zamandadonuk omuz tedavisinde sıklıkla ağrı kesiciler, anti-inflamatuar ilaçlar ve fiziksel tedavi kullanılır. Tedavi sırasında özel egzersiz, omuz hareketliliğini artırabilir. Bazı durumlarda omuza steroid enjeksiyonu yapılabilir. Omuz kapsülünü hafifletmek için geleneksel yöntemler başarısız olabilir. Bununla birlikte, ilaç tedavisi ve fizik tedavi çoğu hasta için genellikle başarılıdır.

Diz Artroskopisi Nedir?

Diz artroskopisi, diz ekleminin içini incelemek için uygulanan minimal invaziv bir cerrahi prosedürdür. Bu işlem sırasında, artroskop, dizdeki küçük kesiklerden birine yerleştirilir. Bu, cerrahın dizdeki sorunları teşhis edebilmesi ve gerektiğinde düzeltebilmesi için eklemin içini büyük bir ekranda görüntülemesini sağlar.

Diz Artroskopisi Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Diz artroskopisi, daha önce tanı konulamamış diz ağrılarının nedenini belirlemek, yırtılmış menisküsü veya anterior çapraz bağını onarmak, kıkırdak parçalarını veya serbest cisimleri çıkarmak ve iltihaplı sinovyal dokuyu çıkarmak içindiz artroskopisikullanılır, bu aynı zamanda diz eklemi rahatsızlıklarının (örneğin osteoartrit) tedavisinde de kullanılabilir.

Diz Artroskopisi Faydaları

Diz artroskopisinin birçok faydası vardır. Öncelikle, işlem minimal invaziv olduğu için hastaların iyileşme süreleri genellikle daha kısadır ve komplikasyon riski daha düşüktür. İkincisi, bir cerrahın direkt olarak eklemin içine bakabilmesi, daha doğru bir teşhis koymasına ve daha spesifik sorunları çözmesine olanak tanır. Artroskopik işlem sırasında gerekli düzeltmeler yapılabilir. Hastalar daha az ağrı yaşar ve daha hızlı iyileşirler.

Omuz Yırtığı Neden Olur?

Omuzdaki rotator manşet tendonlarının yırtılması omuz yırtığı olarak bilinir. Çok fazla çalışma, yaşla birlikte tendonların zayıflaması, ağır kaldırma veya omuza doğrudan bir darbe gibi birçok faktör bu yırtıklara neden olabilir aynı zamanda omuz yırtığıözellikle tenis ve beyzbol gibi atış yapan sporlarda oynayanlar için daha yaygındır. Omuz yırtığı, sık sık aynı hareketleri yapan veya fiziksel olarak zorlayıcı işlerde çalışan kişilerde de daha yaygındır.

Omuz Yırtığının Belirtileri Nelerdir?

Omuz yırtığının en yaygın belirtileri, omuzda ve kolda ağrı, zayıflık, hareket veya hareket sırasında tıkırtı veya tıkırtı sesi ve omuzu kaldırırken veya belirli hareketler yaparken ağrıdır. Geceleri ağrısı genellikle daha kötüleşir, bu da uykuya dalmakta zorlanabilirler.

Omuz Yırtığı Nasıl Teşhis Edilir?

Omuz yırtığı, hastanın tıbbi geçmişini ve semptomlarını inceledikten sonra teşhis edilir. Omuzunuzun hareketini, gücünü ve stabilitesini doktor kontrol edebilir. Kesin bir teşhis koymak için daha fazla görüntüleme testi gerekebilir. Ultrason, röntgen ve manyetik rezonans görüntüleme (MRI) bu testlerden bazılarıdır. Omuzda hangi bölgede ve ne kadar büyük bir yırtık olduğunu belirlemek için doktor bu görüntüleme testlerini kullanabilir.

 

Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: