Zayıflamak İçin İyi Bir Uyku Şart

Zayıflamak İçin İyi Bir Uyku Şart

Bayanlar, gerçekten ideal formunuza geri dönmek ve fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız gün içerisinde mutlaka 7-8 saat uyumalısınız. Çağımızın hastalıklarından olan şişmanlık ile ilgili günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte daha fazla bilgi biliyoruz. Geçmiş dönemlerde fazla yemekten dolayı bu rahatsızlığın ortaya çıktığını düşünüyorduk fakat günümüzde strest, hormonlar, metabolizma ve yeme davranışlarınında önemli etkenler olduğunu biliyoruz.

zayiflamak-icin-iyi-bir-uyku-sart

Bilim insanların yapmış olduğu araştırmalar sonucunda uyku süresinin az olması, şişmanlığı doğrudan etkilediği ortaya çıktı. Günde yaklaşık 5-6 saatten az uyuyan kişilerde, ilk dönemlerde hormonal değişimler oluşuyor ve vücut onarım hormonu, büyüme hormanı gibi vücudumuzun sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için çalışması gerekli olan hormanların çalışmaları bozulmaya başlıyor. Aynı zamanda açlık hormonunun salgılanması artıyor ve kişide yemek yeme dürtüsü oluşuyor.

Yine Journal of Nutriution dergisinin, bir grup insan üzerinde yapmış olduğu araştırma sonucunda, uyku süresinin 6 saat altında olanların, gün içerisinde daha çok enerjiye ve beraberinde daha çok yemek yemeye ihtiyaç duydukları ve zaman içerisinde alınması gerekenden daha fazla kalori aldıkları ortaya çıktı, tabiki obezite de kaçınılmaz son olduğunu hatırlatalım.

Fazla kilolarınız var ve zayıflamak istiyorsanız ilk olarak yaşam tarzınızı değiştirmek ve uyku düzeninizi doğru bir şekilde düzenleyerek işe başlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?