Yaygın Göz Rahatsızlıkları Nelerdir ?

Yaygın Göz Rahatsızlıkları Nelerdir ?

Yaygın Göz Rahatsızlıkları Nelerdir ?

Eski zamanlarda katarakt ameliyatı riskli olduğu için gerçekleştirilmez. Birçok göz rahatsızlığının tedavisi, yeni teknoloji sayesinde artık tedavi edilebiliyor. Görme duyusunun kaybedilmesiyle birlikte genelde çeşitli hastalıklarda beraberinde gelerek, çoğalmaya başlar.

Katarakt Tedavisi Nedir?

Günümüz şartlarında sadece bir ameliyatla katarakt tedavi altına alınabilir. Eski zamanlarda teknolojinin yetersizliğinden dolayı pek fazla tedavi edilemiyordu. Katarakt sorunu çok ciddi bir rahatsızlıktır. Kişinin görme yetisini kaybetmesine neden olur. Bu süreç yavaş bir şekilde ilerler ve göz kaybını beraberinde getirir.

Oluşmuş olan kataraktın tedavisi gözlükle ve ilaçla kontrol altına alınamaz. Bu yüzden ameliyatın gerçekleşmesi en doğru karar olacaktır. Lazer uygulamasıyla birlikte gözdeki et eritilir ve dışarıya atılır. Günümüz şartlarında artık katarakt ameliyatı basit bir şekilde tedavi edilebiliyor.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Katarakt rahatsızlığı tedavisi için birçok yöntem kullanılarak, tercih edilmiş olur. Ameliyat sayesinde göz içinde meydana gelen etin giderilmesi sağlanır. Bu sayede görme sorunu ortadan kaldırılır ve daha gözün üzerinde bulunan et tamamen alınmış olur. Cerrahi işlem gerektiren katarakt ameliyatı FAKO yöntemi ile tercih edilen tedavilerden biridir.

Hastanın anestezi veya uyutulmasına gerek kalmadan uygulanır. Katarakt parçalara ayrılır ve aynı anda emilimi sağlanır. Sonrasında mercek çevresinde bulunan zarın içine de göz içi lensi yerleştirilmiş olur.

Fakoemilsifikasyon tekniğinde 2-3 mm kadar gözden kesi girilmesiyle birlikte ameliyat gerçekleştirilir. Dikişe ihtiyaç duyulmadan, 20 dakika içinde işlem gerçekleştirilmiş olur.

Makula Deliği Nedir?

Yaşlanma sürecinin artış göstermesiyle birlikte birçok göz problemi açığa çıkmış olur. Makula deliği görme merkezindeki bölgede delik oluşumuna denir. Gözün içini doldurmaya yarayan vitreus yapısal değişikliği oluşturur.

Vitreusda görülmeye başlayan değişiklikler zamanla görme merkezinde çekintiler olur. Meydana gelmiş olan çekintilerde makula deliği oluşmasına yol açmış olur. Bu rahatsızlık nedeniyle genelde bulanık görme ya da eğri görme sorunları ortaya çıkar.

Makula Deliği Evreleri Nelerdir?

Rahatsızlığın birinci evrede görülmesi ve burada iki farklı şekilde ortaya çıkma durumudur. Bazı durumlarda Foveal çukurlarında düzleşme görülür ve sarı nokta belirtileri görülmeye başlar. Belirtilerde bulanık görmeler ve görmelerde azalmalar meydana gelir.

Cisimlere bakıldığında sürekli bulanık görme durumları oluşur. Bu hastalığı; tek gözü kapatarak da anlaşılabilir. Bunun için mutlaka uzman hekimden yardım alınarak makula deliği hastalığın teşhisini koymaya yardımcı olunur.

Retina Dekolmanı Belirtileri Nelerdir?

Bir diğer adıyla retina tırtığı olarak bilinen retina dekolmanı olarak bilinir. Yaşlanma nedeniyle birlikte kendiliğinden ortaya çıkmış olur. Belirtiler sonucunda mutlaka uzman hekimden yardım alınması gerekir. Belirtiler ilk başlarda ışık çakması, sinek uçuşmalarıyla birlikte görülür. Daha doğrusu kurum yağmasını andırmış olan koyu renkli ve yukarıdan aşağıya doğru düşmekte olan noktalar gibi görülür. Belli bir zaman sonra dekole denilen bölümde görme alanları defekti ortaya çıkmış olur.

Bu nedenden dolayı görme bulanıklaşmış olur ve bazı hareketli durumlarda gri perde algıları görülmeye başlar. Görülen belirtiler sonucunda hastalığın retina dekolmanıteşhisini koyabilmek adına, uzman hekimlerden yardım alınmalıdır.

Retina Dekolmanı Tedavi Fiyatları

Günümüz şartlarında hem kamu hem de özel hastanelerde pek çok hastalığın teşhisi konulabiliyor. İleri teknoloji sayesinde bu durum daha yüksek oranlarla gerçekleştirilmiş olur. Teşhislerin konulabilir olması için uzman hekimden yardım almak gerekir.

Çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kalındığında özel hastanelerle iletişime geçerek daha detaylı bilginin alınması gerekiyor. Bu esnada randevu işlemleri tamamlanmış olur ve teşhis konulabilir olması için gerekli olan çalışmalar yürütülür.

Ücret her zaman ki gibi merak konusu olur. İlgili hastane ile görüşme sağlayarak retina dekolmanı fiyatları hakkında daha detaylı bilgi alınabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?