Yağ aldırma ameliyatı (Liposuction) nasıl yapılır ?

Yağ Aldırma sağlıklı mıdır?
Yağ emme işlemi, vücuttan yağın çekilmesi ile meydana gelen bir işlemdir. Yunancada liposakşın olrak da geçer. Bu işleme en uygun kişiler normal kilosu civarlarında olan kişiler ve belli bölgede fazlalığı olan kişiler bu uygulamadan yararlanabilir. Liposakşın dediğimiz işlemden sonra kişinin kendine gelebilmesi çok önemlidir. Bu yüzden 50 yaşın altındaki kişilere uygunlanması doğru bulunur.

Bazen bu işlemden sonra da vücutta yağ birikintisi devam edebilir ya da daha kötü bir görüntü olabilir. Bu gibi durumlarda selülitli bölge tekrar ameliyata alınır ve sonuç sağlanır. Diyet listeleriyle ve sürekli hareket ederek spor yaparak kilo verilmiş olunursa, diyabet (şeker hastalığı), hipertansiyon (yüksek tansiyon) ya da yüksek kolestoral gibi hastalıkların riskini azaltmışsınız demektir. Fakat yağ emme işleminden sonra aynı risklerin azaldığını söylemek yanlış olur.
Bu işlemin genelde kalça bölgelerine, yüz bölgelerine diz ve üst kollara uygulanması çoktur. yağ emme işleminden sonra yağ alınan bölgede tekrar yağ oluşabilir fakat işlemden önceki kadar fazla olmaz. Şunu da belirtmek gerekir ki liposakşının etkileri konusunda uzmanlar çok az şey bilmektedir.

SÜREÇ
Liposakşın işlemi süresi yapılan bölgeye göre değişir. Genelde lokal anestezi şeklinde yapılır yani ayakta yapılır. Fakat tercihe göre genel anestezi de uygulanabilir. Toplam süre 1 -3 saat arası değişebilir.İşlem sırasında uzmanımız küçük bir aletle vücuttaki yağ emilir.

Bu işlemde kullanılan aletler her geçen gün yenilenmektedir. En yeni çıkan ve en çok tavsiye yapılan tümesan teknik dediğimiz yöntemdir. Fakat bu yöntem akciğer, kalp, böbrek rahatsızlığı olan kişilere önerilmeyen bir yöntemdir.

İŞLEMDE SONRA İYİLEŞME İÇİN GEÇEN SÜRE
Bu süreç haftalar alabilir v ebu zaman zarfında ağrıları gidermek için ağrı kesici kullanılması önerilir. İşlem yapılan bölgenin daha düzgün olmasın istiyorsak sıkılaştırıcı korse kullanmak yardımcı olabilir. Elde edilen sonuç mükemmeler yakındır.

İYİLEŞME SÜRECİNDEN SONRA

Liposakşın işleminden sonra doktorunuzun tavsiyelerine mutlaka uyunuz. Egzersizlerinizi ve bölge bakımınızı mutlaka yapın ihmal etmeyin. Bu işlemden sonra ayağa kalkmanız birkaç günü bulabilir. Yaklaşık olarak kişi bir hafta içinde gündelik işlerini yapmaya başlayabilir.

 

Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: