Ya Çocuğunuz Ateşlenirse?

Ya Çocuğunuz Ateşlenirse?

Ya Çocuğunuz Ateşlenirse?

Kendimizden daha fazla önemsediğimiz üzerine titrediğimiz kişilerdir çocuklarımız. Onların iyiliği için yapmayacağımız şey yoktur. Özellikle de hastalandığı durumlarda. Sizde biliyorsunuzki bir çok hastalığın belirtisi içerisindedir ateş yükselmesi. Bu yüzden çocuklarda ateşin altında bir çok neden olabilir. Bilinmelidirki çocuklarda şiddetli ateşlenme başlı başına bir hastalık değildir. Aksine oluşabilecek hastalıkların habercisidir. Ya da hastalık meydana geldiğinde çocuğunuzun bünyesinde oluşan tepkidir. Ateşin bir çok hastalıkta ortak olarak görülen bir durum olduğunu söylemiştik. Bu hastalıkların en başında yani çocuklarda en çok rastlanan ateşlenme sebebi enfeksiyon kaynaklı rahatsızlıklardır. Enfeksiyon en sık rastlanan olmasına rağmen bunun dışındaki etkenler de şöyledir. Kollajen rahatsızlıklar, romatizmal hastalıklar ya da tümör kaynaklı hastalıklar da ateşe neden olabilir. Ama bu nedenler enfeksiyona göre nadir rastlanan durumlardır.

En sık karşılaşılan enfeksiyon türleri ise genellikle bakteriyel olmayan (antibiyotik gerektirmeyen) viral enfeksiyonlardır. Viral rahatsızlıklar ise genellikle nezle, grip ve bağırsak enfeksiyonu olabilmektedir. Az görülüyor olmasına rağmen bakteriyel enfeksiyonlarda ise idrar yolu iltihabı, orta kulak iltihabı ve zatürre olma ihtimali yüksektir.

Çocuğumuz ateşlenirse doktora başvurmadan önce neler yapılabilir?

İlk olarak ortam sıcaklığını düşürmek gerekir. Çocuğun üzerine giydiklerini azaltmak gereklidir. Çocuğun üzeri çok fazla örtülmemelidir. Ateşli durumlarda sıvı kaybı fazla olduğundan bol bol su içirilmelidir. Bundan sonra yapılacak şey basit ateş düşürücü ilaçlarla ateşi kontrol altına almaktır. Çocuklarda genellikle paracetamol kullanılır. Bu hususlarda anne baba olarak en çok dikkat edilmesi gereken şey çocuğunuzda yalnızca ateş mi var yoksa başka rahatsızlıklar da varmı. Bunları iyi belirlemek gerekiyor. Eğer çocuğunuz konuşabiliyorsa bu durum daha kolay ancak bebek ise durum biraz daha zor. Yalnızca ateş varsa çok şanslısınız çünkü bu hastalığın basit bir enfeksiyon olduğuna işarettir. Ancak başka rahatsızlıklar varsa mutlaka onlarla beraber değerlendirilmeli yalnızca ateş olarak algılanmamalıdır. Peki diğer durumlar nelerdir ve hangi durumlar acildir.

Acil durumda bebeğinizde veya çocuğunuzda oluşabilecek haller şöyledir :

-Bebeğin hareketliliğinde azalma varmı?

-Beslenmesi (iştahı) kesildi mi?

-Vücudunda dökülmeler var mı?

-Sürekli bir uyuklama hali var mı?

-Dalgınlık var mı?

Bu sorulardan herhangi birisine cevabınız evet ise kesinlikle bir doktor yardımı alınmalıdır. Eğer bebek ise mutlaka acile gidilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?