Tüp Mide Ameliyatı Yöntemleri

Tüp Mide Ameliyatı Yöntemleri

Tüp mide ameliyatı yapılan bu organın büyük bir bölümünün çıkarılarak yapılan bir ameliyattır. Bu kesilen kısım, tüm midenin yaklaşık %1’ini oluşturur. Bu ismi, kalan midenin şekli bir tüpe benzediği için almıştır. Midenin büyük bir kısmı cerrahi olarak çıkarıldığından, tüketilen yiyecek miktarını sınırlar.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Aşırı obez bireyler (yani vücut kitle indeksi 40 kg/m²’den büyük olanlar) 35-40  vücut kitle indeksine sahiptir ve tüp mide ameliyatı için ise hipertansiyon, uyku apnesi, tip 2 diyabet vb. Obezite nedeniyle hasta olan insanlar için uygundur.

En Sık Hangi Mide Küçültme Ameliyatı Yapılıyor?

Mide küçültme ameliyatı, kanıtlanmış etkinliği düşük risk orani ile en çok uygulanan tüp mide ameliyatı türüdür. 15 yıllık bir geçmişe sahiptir.

Tüp Mide Ameliyatı Olanlar Ne Kadar Kilo Veriyor?

Her hastada farklı kilo verme durumu olmasına rağmen, sorun vücudun sağlığının ne kadar olduğu veya vücudun diğer fonksiyonlarının ne kadar faydalı olduğu konusuna dikkat etmek önemlidir. Bazı hastalar fazla yağlarının yaklaşık %1’ini kaybedebilir.

Diyet ve egzersiz, yaşam tarzı ve kırılması gereken eski alışkanlıkları değiştirme kararlılığı, ne kadar kilo vereceğinizi etkileyen faktörler olarak kabul edilir. Kısacası, kilo verme veya fazla yağ bağışlama sorusu sadece ameliyata bağlı değildir. Hastanın iradesine ve yaşam standardını nasıl değiştirdiğine  bağlı bir durum olarak da tanımlanabilir.

Tüp mide ameliyatı kaç saat sürer?

Tüp Mide ameliyatı genellikle 30 ila 90 dakika (ortalama bir saat) sürer. Bu süre hastanın fizyolojisine ve anatomik yapısına göre değişiklik gösterebilir.

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

Tüp mide ameliyatı 18 - 65 yaş üstü kişilere yapılmaktadır. Bir kişinin gastrik bypass ameliyatına uygun olabilmesi için Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen vücut kitle indeksi (VKİ) değerlerinin 35 ve üzeri olması gerekmektedir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Nasıl Beslenilmeli?

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme alanında diyetisyenden alınan destek. Diyet listesi her birey için planlanmıştır. İlk 2 ayda yavaş yavaş sıvı gıdalardan katı gıdalara geçer. Ameliyattan hemen sonra diyete sıvı gıdalarla başlanır.

Başta B12 vitamini olmak üzere vitamin ve protein takviyeleri vücuda girmeye başlamıştır. Tüketilen sıvı gıdalar yağlı ve kalorisi yüksek olmamalıdır. Tüp mide ameliyatı sırasında emilim değişmez mideniz yediğiniz yiyecekleri tamamen sindirir. Kilo almamak için yediğiniz yiyeceğin kalori-yağ oranını hesaplamanız gerekir.

Obezite Tedavisi İçin Ameliyat Çeşitleri

Slevee Gastrektomi = Tüp Mide Ameliyatı

Mide Kelepçesi = Gastrik Band

Gastrik plikasyon = Mide Katlanması

Duodenal Switch

Mini Mide Bypası ( Mini Gastric Bypass, Tek Anastomozlu Gastrik Bypass, Omega Gastrik Bypass)

Mide Bypası ( Roux-en Y Gastric Bypass, RNY Gastrik Bypass)

Obezite Ameliyatı Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Her şeyden önce, obezite cerrahisi sonrası kilo vermeye katkıda bulunmayan fazla kalorili içeceklerden vazgeçmeniz gerekir. Böyle bir içecek yerine, aşırıya kaçmadığınız sürece taze sıkılmış meyve suyu içebilirsiniz.

Şeker, kalorisi yüksek olması, kan şekerini yükselterek ve açlığı artırarak kilo alımına neden olur. Bu yüzden uzak durmalısın. Bol su içmelisin. Ancak yemekten önce su içtiğinizden emin olun. Besin değeri açısından sadece yüksek kalorili atıştırmalıklar yememelisiniz. Proteinli öğünler hazırlamalısınız. Protein sizi tok tutar ve yağ yerine kas kazanmanıza yardımcı olur.

Obezite cerrahisi ameliyatı nasıl etkili oluyor?

Obezite cerrahisi sırasında mide, muz gibi uzun ve ince bir tüpe dönüştürülür. Midenin %80’i rezeke edilir ve laparoskopik olarak yani kapalı laparotomi ile çıkarılır. Sonuç olarak, mide boşalması sınırlıdır. Ayrıca tüp mide ameliyatı, çok düşük derecede de olsa gıda emilimini azaltır.

Obezite cerrahisi sonrası ne kadar sürede, ne kadar kilo verilir?

Obezite cerrahisi dünyada en çok yapılan gastrektomi ameliyatlarından biridir. Yapılan çalışmalarda hasta ve farklı faktörlere bağlı olarak değişmekle birlikte 1218 ayda fazla kiloların yaklaşık %1’inin kaybedildiği gösterilmiştir. Ameliyattan sonraki ilk 4 ay kilo vermenin en hızlı olduğu zamandır.

Obezite cerrahisi den sonra ilk ay fazla kilonun %20’si, 2. ay sonunda fazla kilonum %30’u, 4. ay sonunda fazla kilonun %45-50’si, 6. ay sonunda fazla kilonun %60’ı 9. ay sonunda fazla kilonun %70’i ve 12. ay sonunda fazla kilonun %80’lik kısmından kurtulacaksınız.

Obezite cerrahisi sonrası ne zaman işe dönmek mümkün?

Ofis çalışanı iseniz ameliyattan 7 gün sonra işinize dönebilirsiniz. Obezite cerrahisi sonrası Ağır ve aktif doğum yapmak zorundaysanız, gastrektomi sonrası işe dönmeden önce bir ay beklemelisiniz. Doktorunuzun size kesin bir süre verebilmesi için muayene sonuçlarınız ve doğumunuz kontrol edilir.

Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: