Tromboze Hemoroid Ne zaman Tedavi Gerekir ?

Tromboze Hemoroid Ne zaman Tedavi Gerekir ?

Tromboze hemoroid hastalığından muzdaripseniz, bu yazıda sizin için faydalı bilgiler bulabilirsiniz. 

Tromboze Hemoroid nedir ? 

Tromboze hemoroid, anal derideki bir veya daha fazla küçük damarda bir pıhtı nedeniyle anal dokularda ağrılı bir şişliktir. Bu, uzun süreli oturma veya kabızlık ile birlikte ortaya çıkabilir. Ancak, belirgin bir sebep olmaksızın kendiliğinden de ortaya çıkabilir.

Şişmiş dokular oldukça hassas ve ağrılıdır. Genellikle, alttaki pıhtı nedeniyle karakteristik mavimsi bir renge sahiptir. Çok acı verici olmasına rağmen, durum ciddi değildir. Genellikle, birkaç gün ila bir veya iki hafta içinde özel bir tedavi olmaksızın düzelir. Daha fazla özel değerlendirme veya tedaviye gerek yoktur. 

Nadiren, tromboze hemoroid çok büyükse doktorunuz lokal anestezi altında pıhtının bir kısmını çıkarabilir. Buna, kesi ve drenaj adı verilir. Bununla birlikte, bu tedaviden sonra bile bölge ağrılı olmaya devam edecektir. Bu tedavinin herhangi bir şekilde yardımcı olup olmadığı belirsizdir. Tromboze hemoroid olduğunda, ateşiniz olmamalıdır. Ağrı, şişme ve ateş varsa, perianal apse olma olasılığınız daha yüksektir.

Tromboze Hemoroid Nasıl Tedavi Edilir ? 

İlk tedavi, beslenmenizdeki sıvı ve lif miktarını arttırarak, iltihap önleyici ağrı kesici ilaçları alarak ve aktiviteyi azaltarak kabızlıktan kaçınmayı içerir. Ilık suda oturma banyoları da rahatlık için yardımcı olabilir. Lokal ağrı ve şişlik birkaç gün sonra azalmaya başlamalıdır. Ancak, yumrunun tamamen kaybolması 2-3 hafta sürebilir.

Tromboze Hemoroid neden olur ?

Hemoroidler anal kanalda bulunur. Ancak, çeşitli nedenlerle öfkeli hale gelerek rahatsız edici hale gelebilirler. En yaygın olarak, kabızlık nedeniyle rektal bölgede artan basınç, kanı damarlara zorlar ve hemoroidal dokunun gerilmesine neden olur. 

Bu, damar duvarının incelmesine ve bu da kanamaya neden olabilir. Önemli bir basınç varsa, bir damar derinin altında yırtılabilir veya pıhtılaşabilir. Bu da, tromboza neden olabilir. Bu yaygın bir durumdur ve semptomların boyutu ve kapsamı hastadan hastaya önemli ölçüde değişiklik göstermektedir. 

Ağır kaldırma, ıkınma, alkol, şiddetli ishal, hamilelik, tuvalette uzun süre oturma, seyahat sırasında hareketsiz oturmak pelvisteki basıncı ve iltihabı artırarak iç veya dış hemoroidde tromboza neden olabilir. 

Tromboze Hemoroid ne değildir ? 

Anal bölgedeki tüm ağrı, şişlik veya kanamalar değerlendirilmeli ve hastayı daha ciddi bir durumun gözden kaçırılmadığı konusunda rahatlatmak için uygun şekilde tedavi edilmelidir. Anal kanser, apse ve enfeksiyon, anal fissür ve bazen cinsel yolla bulaşan hastalıklar sonucu ağrı, şişlik ve kanama oluşabilir. 

İç ve dış hemoroidlerin anal kanser ile hiçbir ilişkisi yoktur. Ancak, bölge yeterince incelenmedikçe veya uygun doktora sevk edilmedikçe, ayırıcı tanıda düşünülmeyebilir. Daha da kötüsü, anal bölgedeki herhangi bir semptomun hemoroidten kaynaklandığını varsayan bir hasta, çok daha ciddi ancak tedavi edilebilir bir hastalığın bulunmasını geciktiriyor olabilir. Bu dikkat eksikliği yaşamı tehdit edebilir. Zamanında değerlendirilmediği takdirde kanser yayılabilir veya enfeksiyon sepsise yol açabilir.

Tromboze Hemoroid Ne Zaman Tedavi Gereklidir? 

Diğer durumlar hariç tutulduğunda, hemoroidin uygun tedavisi; hangi hemoroidlerin dahil olduğuna, semptomların başlangıcından itibaren geçen süreye, semptomların ciddiyetine ve bireysel hasta faktörlerine bağlıdır. Tromboze hemoroid; genellikle sıcak oturma banyoları, topikal steroit kremler veya fitiller, dışkı yumuşatıcılar ve yatak istirahati gibi ev bakımları ile tedavi edilebilir. 

Semptomlar genellikle birkaç gün ile bir hafta arasında düzelmeye başlar. Ancak semptomların tamamen çözülmesi birkaç hafta sürebilir. Semptomlar yeterince şiddetliyse, tedavi edilmesi gerekebilir. 

Dış tromboze hemoroid tedavisi genellikle kolaydır. Semptomların başlamasından sonraki ilk 72 saat içinde hasta muayenehanede görülürse dış hemoroid eksize edilebilir. Lokal anestezi kullanılarak pıhtı kesilebilir ve çıkarılabilir. Rahatsız edici damar çıkarılır. Damarın yerinde bırakılması durumunda tekrarlama olasılığı yüksek olduğundan damarın alınması önemlidir.

Damar alınmazsa, artık zayıflamış olan damar yeniden kanalize olur ve süreç yeniden başlar. Hasta semptomların başlangıcından 72 saat sonra görülürse genellikle pıhtı yumuşamaya başlamış ve semptomlar azalmıştır. 

Bu noktada cerrahi müdahale gerekli değildir ve bir operasyon rahatsızlığı şiddetlendirebilir. Oturma banyoları, topikal steroid kremler, uyuşturucu kremler ve yatak istirahati genellikle semptomları giderebilir. 

Pıhtının vücut tarafından yeniden emilmesi birkaç hafta sürebilir ve hastalar bu süre zarfında ağrısız bir yumru veya şişlik hissetmeye devam edebilirler. Bazen, dış derinin altındaki pıhtı önemli bir basınç oluşturabilir. Bu, tehlikeli olmasa da önemli kanamalara yol açabilir. Bu nedenle, cildin çökmesine ve yaranın iyileşmesine izin vermek için pıhtı çıkarılmalıdır.

Kaynak; https://inday.com.tr/tedavilerimiz/basur-tedavisi/

Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: