Tırnak mantarı tedavisi nedir ?

Tırnak mantarı tedavisi nedir ?

Tırnak mantarı:
Tırnak mantarı mantar enfeksiyonlarından biridir.
Sıklıkla ayak başparmağında gözlemlenir. Tır­naklarda, renk ve şekil bozukluğugörüldügü gibi kalınlaşma vardır ve tırnağın serbest olan kenarından, tırnagın dibine doğru ilerler.
Tırnak mantarı tedavisi:
2 avuç aynısefa çiçeğini ;sap,yaprak ve çiçek olacak şekilde ince ince kıydıktan sonra yarım kilo içyağı ve margarin ile birlikte ateşte iyice kızdı bitkinin içine dökülür. Çıtırdamaya başladıktan sonra güzelce karıştırırıp ateşten alırız.Üstünü kapadıktan sonra serin bir yerde bir gece bekle­tiriz.Daha sonra biraz ısıtılıp bir tülbent vs. ile süzerek ve posa­larda üstüne sıkılarak temiz bir kaba doldurulup gerekti­ğinde tırnağın üstüne yayarak mantar geçene kadar sürülmesi gerekir.

Tırnak mantarı dikkat edilmesi gerekenler

Tırnakları keserken dikkat etmemiz gereken bazı noktalar bulunur. Öncelikle ayak baş parmagının tırnak köşeleri yuvarlatılmalı çok derin ve çok kısa kesilmemelidir.Tırnak batması riski bulunan gömük tırnaklı insalar tırnağı daha uzun bırakmalı ayrıca ucunu hafif küt olarak kesmelidir.

Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: