Terapi nedir, neden işe fayda ?

özet

Psikoterapi süreci kişinin kendisine merhamet, hürmet, sevgi ve şefkat duymanın, diğerleriyle olgun bağlantılar kurmanın kapılarını açar.

Kişinin, eğitimlerini tamamlamış bir psikoterapist eşliğinde, his, niyet ve davranışlarını değiştirmelerini ve dönüştürmelerini, şahısların kendilerini tanımalarını, iç çatışmalarını çözümlemelerini, bu çatışmalardan doğan korkuyu azaltmalarını, kendisi ve başkalarıyla olan ilgileri olgunlaştırmasını sağlayan teknik ve tekniklerin tümüne psikoterapi ismi verilir. Kısaca Psikoterapi kişinin ruhsal zahmetlerden ötürü bozulan ruhsal istikrarını düzeltmesini amaçlamaktadır.

“Herkesin başına gelen olayların, onun alınyazısına uygun düşen olarak evvelce belirlenmişliğini anlatır.” Ama bu mukadderatı işaret eder ve bahtın kuralları asla değiştirilemez. Alınyazısı ise psikoterapi ile geçmişte yaşanan olumsuz tecrübelere ve hayata karşı alınan durumdur.

Psikoterapinin gayesi bilindışında olanı şuur seviyesine çıkarmayı, söz edilmeyeni tabir etmeyi, travmatik tecrübelerimizin üzerimizde braktığı kalıcı izleri inançlı bir halde anlamlandırmayı, his ve niyetlerimizi bütünleştirmeyi kapsar.

Psikoterapi süreci kişinin kendisine merhamet, hürmet, sevgi ve şefkat duymanın, diğerleriyle olgun alakalar kurmanın kapılarını açar.

Kaynak: Tabip Sitesi
Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: