Sigaradan Kurtulmak İstiyorum

Sigaradan Kurtulmak İstiyorum

Çağımızın masum görünen ama yavaş yavaş öldüren silahlarından birisidir sigara. Bir çoğumuzun bırakmak istediğini söylediği ancak bir türlü bırakamadığı şu illet sigarayı hepimiz biliriz. Daha bir kaç yıl öncesine kadar ülkemizin en ücra köşelerine kadar yayılmış olan sigara devletin koyduğu bazı yasaklarla sınırlanmış olsa da hem ülkemiz gençlerinin hemde gelecek jenarasyonun birinci dereceden düşmanıdır.

Artık sigarayı bırakmaya karar vermiş birisi olmak için ilk yapmanız gereken öncelikle bir ön hazırlık yapmaktır. Peki sigarayı bırakmak isteyen kişi nasıl bir ön hazırlık yapmalıdır ? Neden ön hazırlık yapmalıyız ? Ön hazırlık yapmak sizin sigarayı bırakma sürecinde başarılı olma yüzdesini artıracak ve sizi sigaradan kurtaracak en önemli safhadır. Bu sebeptendir ki sigara bırakma merkezlerinde görevli uzmanlar da başarılı bir ön hazırlık döneminin önemini vurgulamaktadır.

Ön hazırlık döneminde ilk yapılan çalışma kişinin neden sigarayı bırakmak istediğine sağlıklı bir şekilde karar vermesi gerekiyor. Sağlıklı kararda sigara sağlığa zararlıdır içmemek gerekir olmaz. Klinik çalışmalarda bu gibi nedenlerin insan psikolojisi üzerinde olumlu etki yaratmadığını kanıtlamıştır. Bu gibi nedenler yerine mesela çocuklu kişilerin ilk bulması gereken karar çocuğuna kötü örnek olduğudur. Çünkü çöpçüde olsanız, dünyanın en kötü insanıda olsanız çocuğunuzun gözünde ilk örnek ve en mükemmel kişi siz olacaksınız. İkinci olarak çocuklarımla birlikte daha uzun süre yaşayıp , çocuklarımla daha kaliteli zaman geçirmek istiyorum diyebilirsiniz. Ya da birebir olarak sigaranın zararlarını yaşıyorsanız bunlardan daha çok etkileneceksiniz. Mesela artık eskisi gibi merdiven çıkamıyorum. İki adım yol yürüdüm soluk soluğa kaldım, Nefes almakta zorlanıyorum.

Sigara bırakmaya hazırlık döneminde kararlar verildiyse ve kişi artık sigara bırakma eğilimindeyse yapmanız gereken kullanmaktan hoşlanmadığınız hatta sizi daha çok öksürten ya da rahatsız eden başka bir marka sigara kullanmaktır. Genel olarak işe yarayan bir tekniktir. Ya da bunun yerine içtiğiniz sigaranın light yani hafifini kullanabilirsiniz.Bu sürecin size iki yönden faydası olacaktır. Birincisi nikotin almaya devam ederken sigara içmekten duyduğunuz haz duygusu köreliyor ikincisi ise her zaman hayal ettiğiniz aşamalı bırakma sürecine başlamış oluyorsunuz. Uzmanlara göre sigara bir anda bırakılması gereken bir yöntem ve kademeli sigara bırakma tavsiye edilen bir yöntem değil.

Bu dönemi de başarı ile atlattıktan sonra kendinize soracağınız bir diğer soru ” Sigarayı aslında neyin yerine koyduğumuzdur” . Sonuç olarak sigara hem sosyal bağımlılık, hem psikolojik bağımlılık, hem de fiziksel bağımlılık kaynağıdır. Yani bazı duygu hallerini bastırmak için sigara içiyoruz , bazı yiyecek ve içeceklerle birlikte sigara içiyoruz mesela çay, kahve, alkol gibi. Bu bağlamda bu sorunun cevabı ikinci anahtar olarak karşımıza çıkıyor. Eğer bu sorunun cevabını tam olarak veremiyorsanız psikolojik destek almak gerekli. Bunun için eğer sosyal güvenceniz varsa SSK, emekli sandığı, bağkur gibi devlet hastanelerinde ücretsiz olarak bu desteği almanız mümkün. Yeterki siz kararınızda ciddi olduğunuzu gösterin.

Sigara bırakmada önemli bir diğer etken de kişinin kendini motive etmesidir. Aslında sigarayı bırakmak için kendinizi motive etmenize yardımcı olacak sınırsız sayıda sebep var. Ancak bir bireye uyan sebep size uymaz. Toplum içerisinde her bireyin farklı karakteri vardır. Ortak noktaların en başında ise kişinin genel sağlık durumu bir motivasyon kaynağı olarak belirtilebilir. Kendi sağlıklarını ön planda görmeyen kişiler olabilir. Eğer siz de onlardan biriyseniz sevdiğiniz insanların sağlıklarını ve onlarla birlikte daha kaliteli yaşamınızın olacağını düşünebilirsiniz. Bunu yapabilmenin en kolay yolu ise kendiniz için en önemli kişileri ve durumları not ederek belirlemektir. Sigara içmek için bulunduğunuz ortamdan dışarı çıkmak ikinci sınıf bir insan muamelesi görmek anlamına gelecektir. İş başvurularında sigara içmeyen kişilerin daha önce tercih edilmesi vb. nedenler söz konusudur. Bu durumlar kendi kendinize çeşitlendirebileceğiniz durumlardır. Kişinin kendi motivasyon kaynağını kendisinin bulması çok daha önemlidir.

Sigarayı neden bırakmalıyız sorusunun bir çok cevabı var ama ilk cevap sağlığımız için bırakmalıyız olmalıdır. Sigarayı bırakmak için bir tarih belirlemek aslında mantıklımıdır? Her sigara içicisinin hayali bir gün sigaradan kurtulmaktır. Ancak bunu sürekli erteler. Bunun altında yatan neden ise sigaranın hayatımızın dönüm noktalarında bulunan iki psikolojik duruma kazık çakmış olmasıdır. Bunlardan birincisi stress ve üzüntülü durumlarda stresimi azalttığını sandığımız için ikincisi ise mutlu ve keyifli olduğumuz durumlarda ise keyfimizi artırdığını sandığımız içindir. Bu iki durumla sigara eşleştirildiği için bu durumlar yüzünden sigarayı bırakmak istemeyiz. Hayatımızda sürekli stresli ve keyifli anlar olacağından sigarayı bırakmayı erteleriz. Bir gün belirlemek ise kişiye faydadan çok zarar verecektir. Bunun için sigarayı bırakmak için en iyi gün bugündür.

Ve işte geldik esas konumuza Sigarayı bırakmak için hangi yöntemler kullanılır…

Sigarayı bırakmak için bir çok yöntem vardır ve her gün yeni yöntemler karşımıza çıkmaktadır. Sigara bırakma yöntemlerinin en önemlisi bir insanın kendi kendine sigarayı bırakmasına karar vermesidir. Eğer kişi bu kararı verdiye bunu başarabilecek enerji ve motivasyona sahiptir. Ancak bazı durumlarda kişi gerçekten sigarayı bırakmak istemesine rağmen baarılı olmayabilir. Bu gibi durumlarda bir psikoloğun devreye girip buna sebep olan psikolojik etkenlerin bulunup ortadan kaldırılması gerekmektedir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi sigara ile eşleştirilen bir çok yoğun duygular vardır. Bu duygular sigarayı bırakmaya engel olabilir. Bunun için başvurmuş olduğunuz psikoloğunuz size yeni davranışsal metodlar tavsiye edebilir ve bu kilidi kaldırabilirsiniz. Bunu kendi kendinize başaramıyorsanız mutlaka psikolojik destek almalısınız.

Sonuç olarak bu yazıyı okumakla bile bir adım attığınızı hatırlatır ve sigarayı bırakma yolculuğunda size başarılar dileriz…

Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: