Selülit Nedir ?

Selülit Nedir ?

Vücudunuzdaki selülit görünümünü ev rahatlığında uygulayabileceğiniz basit ve doğal yöntemlerle hafifletebilirsiniz. Etkili ve görünür sonuçlara ulaşmanızı sağlayacak selülit bakımları ve selülit kremleri mevcuttur. Fakat önce selülit nedir ve vücudumuzda nasıl formlanır bunu anlamakta fayda var.

Artan hücre toksin seviyeleri hücre metabolizmasını değiştirir. Bu da hücreleri saran kolajen zarını sertleştirir ve bu da dokuların kabarmasına sebep olur. Bu sertleşmiş zar, deriyi içeri doğru çeker ve sıkışmış dokuların fırlamasına sebebiyet verir, bu da portakal kabuğu görünümünü oluşturur ve selülit adı verilen oluşumu yaratır.

Selülit kollajenin kırılmasına ve zarar görmesine yol açan alevlendirici bir prosestir. Bu yağ birikimine sebep olur. Yağ oranı ne kadar yüksekse birikim de o kadar yüksek olur. Kılcal damarlardaki arıza ve fazla sıvı birikimi selülitin daha fazla görünür olmasına sebep olur.

Selülit beş adımda oluşur:

Yağ metabolizması zarar görür.

Yağ hücreleri büyür.

Yağ hücreleri kılcal damarları sıkıştırır ve mikrosirkülasyona engel olarak derinin elastin ve kollajen yapısını bozar.

Sıvı birikimi artar.

Toksinler artar.

Büyüyen yağ hücrelerinin kan damarlarını sıkıştırıp beslenmelerini atıkların dışarı atılmasını önlemesiyle selülit oluşur.

Beslenme ve genetik yapı yağ hücre ebatları için önemli faktörler iken, hormonlar da bu konuda önemli rol oynar, zayıf olan insanlar bile selülite sahip olabilirler. Selülit kalça ve kaba et bölgelerinde çoğunlukla yer alırken bacaklar ve kollarda da bulunabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?