Sedef Hastalığı Nedir? Sedef Hastalığı Tedavisi

Sedef Hastalığı Nedir? Sedef Hastalığı Tedavisi

Sedef Hastalığı Nedir? Sedef Hastalığı Tedavisi

Sedef Hastalığı Nedir?

Cilt hastalıkları içinde en sık rastlanan ve tekrarlama olasılığı en yüksek olan rahatsızlıklardan biridir sedef hastalığı.Deri üzerinde herhangi bir yerde karşımıza çıkması muhtemeldir. Elde, kolda ayak ve bacaklarda saçlı ve kıllı deri altında sözün özü tepeden tırnağa hemen hemen vücudun heryerinde nüksedebilir ve bütün vücudu etkileyebilir.Kişilerin bünye yapısına göre şiddet farklılıkları göstermesi muhtemel olan hastalıkta kimilerinde sadece bir noktada hastalık sürerken kimilerinde ise vücudun farklı bölgelerinde etkileşim görülebilir.Herşeyden önce bilinmelidirki sedef bir cilt hastalığıdır bu yüzden de iç organlara kesinlikle zarar vermez.Ancak tekrarlama olasılığı çok yüksektir yani belki uzun yıllar yokolurken bir anda yıllar sonra bakmışsınız tekrar aynı rahatsızlıkla karşı karşıya kalakalmışsınız.

Toplumumuzda ortalama yüzde 1 ila 3 arasında görülme sıklığı vardır.En çok bel, diz, dirsekler, genital bölgeler ve saçlı bölgelerde nüksettiği görülmektedir. Ancak bu bir genellemedir ve bu bölgelerin dışında da görüldüğü olmuştur.Klasik olarak görülme şekli kızarık deri üzerinde ince kabuk formları halinde olmasına rağmen bazı durumlarda kızarık derinin üzerinde mikro püstüller (ufak iltihaplanmalar) şeklinde de olabilir.Hastalık genetik bir rahatsızlık olup en sık 20 ila 40 yaş gurubunda rastlanır.Eğer anne ve babada bu rahatsızlık varsa çocuklarda da görülme olasılığı yüksektir.

Sedef hastalığının başlangıcına belirli etkiler neden olmaktadır. Bunların başında fiziki veya piskolojik sıkıntı ve stres, ağrı kesici ve hormon, kortizon ya da tansiyon ilaçları gibi ilaçlar ve de yüksek güneş ışığı etkileri olmaktadır.Hastalar için ilk tavsiye rahat ve stresten uzak bir yaşantı ve yorgunluktan uzak kalınması, ilaç tüketiminde azalma ya da mecbur kalmadıkça ilaç kullanmama, güneş etkilerinin çok görüldüğü yaz aylarında güneş etkisinden korunucu giyinmektir.Bu sayede sedef rahatsızlığı stabil kalabilir.

Kronik sedef hastalığı başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.Ancak hastalığın kronik olması zaman içinde tekrarlamayacağı anlamını taşımaz.Bu tekrarlama kimi kişilerde kısa olurken kimi bünyelerde ise yıllar sonra olabilir.

Sedef hastalığı tedavisinde en çok tercih edilen üç yöntem şunlardır :

1) Lokal Tedavi yöntemleri

2) PUVA ile tedavi

3 ) İlaç tedavileri

Bu tedavi yöntemlerinden bahsedelim

Lokal tedavide sedef hastalığının belli başlı bölgelerde olup dağınık olmaması halinde uygulanır. Genelde kabuk sökücü krem ve yumuşatıcı kremler ile tedavi yapılır. Kortizonlu ve d vitaminli kremler de tercih edilir tedavi aşamasında.

PUVA tedavi yöntemi vücudun geniş bölgelerine yayılmış ve ufak noktalar şeklinde olan dağının sedefleri tedavi etmeye yönelik bir yöntemdir.Lokal tedaviye cevap vermeyen hastalar içinde kullanılır.Ancak PUVA tedavisi her hastanede bulunmayan belli merkezlerde bulunan bir tedavi yöntemidir.Tedavinin esası ışın tedavisine dayanmakta ve kabinler içerisinde bir günde bir kaç dakikalık seanslar ile yapılır.İlk başlangıçta haftalık 3-4 seans ile başlanır. Uygulama sonucunda hastalıkta iyileşme görülüyorsa seans aralıkları azaltılarak tedaviye devam edilir.PUVA tedavisi sonucunda uzun süreli iyileşme olasılığı çok yüksektir.Tedavinin en önemli özellikleri zaman alıcı olmaması deri üzerine krem vb madde uygulanmaması ve de cildinize hasar vermemesidir.

İlaç Tedavisi : Vücudun yarısından fazlası sedef kaplı ve PUVA tedavisinden sonuç alınamamış hastalar üzerinde uygulanır.Sedef tedavisinde en son tercih edilecek yöntemdir. Hastalıkta kullanılan ilaçların zararlı yan etkileri görülmektedir.Kullanılan ilaçların sürekli ve kati olarak uzman bir doktor takibinde kullanılmasını gerektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?