Sakız Yutmak Zararlı Mı?

Sakız Yutmak Zararlı Mı?

Hemen hemen herkes ister istemez sakız yutmuştur. Fakat bunun nasıl bir tehlike taşıdığını hiç düşünmüş müydünüz?

Yuttuğumuz bir sakız 10 yıl boyunca vücutta kalıyor. Zamanla bağırsaklarda ciddi değişikliklere neden olabiliyor. Sakız çiğnemek ne kadar eğlenceli olsa da birçok soruna yol açabiliyor.

 

Yapılan araştırmalara göre 2 yaşından beri sakız çiğneyen 5 yaşındaki çocuğun yuttuğu sakızların sayısı yediye çıkmıştı. Daha sonra doktorlar bu sakız kitlesini zor bir operasyondan sonra çıkarabildiler.

Sakızın içerisindeki madde lastiğe eşdeğer olarak kanıtlanmış; kuruduğunda da su içinde çözülmez ve bir plastik kıvamında olduğu belirlenmiştir. Bilim adamlarının birçok çalışmasından sonra bu madde çiğnenebilen bir hale getirilip ve tatlandırıldı. Böylelikle çiğnediğimiz lezzetli, o rengerenk sakızlar ortaya çıktı.

Peki siz de sakız çiğnemeyi seviyor musunuz? Hiç sakız yuttunuz mu? (:

Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen:

Yorumlar:5    Kimler Yorum yapmış:   Ziyaretçi   0   Kayıtlı üye   0

  1. merve

    günde en az 10 sakız yutuyorum elimde değil sürekli çiğnemek yutmak isityorum ..ne yapmam gerekli.şuan 20 yaşındayım siz 7 tane sakızdan bahsediyorsunuz benm 8 9 bin tane olmuştur

  2. fatma

    pekı ne zamandır yutuyorsun ve kılo aldın mı benım arkadadım gunde 15 tane fılan sekersız sakız cıgnıyor ve yutuyor ysklasık 10 senedır bayagı kılo aldı

  3. Admin Admin

    Lütfen yorumlarınızı eksik etmeyin.