Panik Atak Tedavisi

Panik Atak Tedavisi İçin Yöntemler Nelerdir?

Panik atak tedavisi için ilaç tedavisi veya psikoterapi aktif olarak kullanılan yöntemlerdir. Bu iki yöntem ayrı ayrı uygulanabildiği gibi birlikte de uygulanabilmektedir. Yapılan birçok araştırma psikoterapinin anksiyete bozukluklarında (panik atak bu grup altında değerlendirilir.) İlaç tedavisine göre hem daha etkin hem de uzun süreli etki gösterdiğini kanıtlamıştır.

Psikoterapi Nedir?

Psikoterapi, psikolojik sıkıntıların bir ruh sağlığı uzmanı ile konuşarak çözümlenmesini hedefleyen müdahale türüdür.  Burada konuşmaktan kasıt bireyin düşünme, karar verme, muhakeme gibi zihinsel süreçlerinin nasıl işlediğini ve yaşadığı sıkıntılara nasıl etki ettiğini değerlendirmek ve çeşitli yöntemlerle buna müdahale etmektir. Psikolojide kullanılan terapi yöntemleri çeşitli olmakla birlikte en başarılı yöntem danışana en uygun olanıdır.

Panik Atak Ve Psikoterapi

Panik atak bireyin normalde tehlikeli olmayan fiziksel veya psikolojik belirtilerin (örn çarpıntı, nefes darlığı, istenmeyen bir düşünce vb.) tehlikeli gibi algılanmasıyla başlayan ve yoğun bir kaygı seviyesi ile birçok fiziksel belirtinin eşlik ettiği bir durumdur. Psikoterapinin amacı panik atak  yaşayan bireyin bu fiziksel ve psikolojik tetikleyicileri algılayış biçimlerini, bu algılayışa sebep olan bilişsel çarpıtma dediğimiz düşünce hataları veya ilişkili olabilecek travmatik anılara müdahale etmektir.

Böylelikle çeşitli yöntemler kullanılarak bireyin bu belirtileri daha doğru anlamlandırması ve bunlara karşı duyarlılığını azaltmak hedeflenir. Bu süreçte kimi zaman gerçek dışı olan bir inanca müdahale edilir, kimi zaman davranışsal müdahalelerle tetikleyiciler yeniden yapılandırılır, kimi zaman da ilişkili travmatik anılar çalışılır. Psikoterapi süreci ayrıca yeniden atak yaşamaya ilişkin yaşanan kaygıyı azaltmayı ve kaçınmaları önleyerek bireyin yaşam kalitesini artırmayı hedefler.

Panik Atak Terapisi Ne Kadar Sürer?

Psikoterapi danışanın kendi tedavisinde aktif rol aldığı bir süreçtir. Dolayısıyla terapi süresi danışana ve kişilik özelliklerine bağlı olarak değişebilmektedir. Ayrıca sorunun ne zamandan beri devam ettiği, belirtilerin sıklığı ve şiddeti, var olan diğer psikolojik rahatsızlıklar terapi süresinde belirleyici olabilmektedir. Tüm bunlar düşünüldüğünde panik atak tedavisinde terapiler 6-12 seans kimi durumlarda daha da uzun sürebilmektedir. Psikoterapi uzun süreli bir proje olsa da sıklıkla ilk görüşmeden itibaren mevcut durum üzerinde düzelmeler ve gelişmeler gösterebilmektedir.

Kaynak:norapsikoloji.com

Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: