Özelde Uzman Doktoru Maaşı Ne kadar?

Özelde Uzman Doktoru Maaşı Ne kadar?

Sağlık sektöründe adı doktor altında çalışan birçok personel bulunmaktadır. Uzmanlar başarılı oldukları alanda milyon kişiye sağlık hizmeti sunmaktadır. Özelde uzman doktorların aldığı maaş devlette çalışan umana doktorunun aldığı maaşa göre daha fazladır. Güncel olarak özelde uzman doktorunun aldığı maaş ile kamudaki uzman doktorun aldığı maaş bilgileri aşağıda anlatılacaktır.

Doktor Nedir? Ne Demek?

İnsanlık tarihinin en eski mesleklerinden biri de hekimliktir. Günümüzden bu yana doktorluk hep saygıyla anılan bir meslektir. Geçmişte insanlar doktorlara şifacı ya da şaman olarak hitap ederlerdi. Doktorlar, insanların sağlığı için gerekli tedbirleri alan, rahatsız olan insanları tedavi eden bir meslek dalıdır.

Uzman Doktorların Maaşı Ne kadar?

Uzman hekimlerin ortalama maaşları 7.000 TL civarındadır. Bu maaş oranı uzman doktorun evli olup olmadığına, çocukların olmasına, deneyimine, özelde uzman doktor olup olmadığına bağlı olarak artmaktadır.

Uzman doktorların aldığı maaş derecelere ve kademelere bağlı olarak değişir. En düşük seviye 7.seviyedir.

  • seviye maaş: 5.752 TL
  • seviye maaş: 5.774 TL
  • seviye maaş: 5.794 TL
  • seviye maaş: 6.161 TL
  • seviye maaş: 6.225 TL
  • seviye maaş: 6.433 TL
  • seviye maaş: 6.502 TL

Uzman Doktor Nasıl Olunur?

Üniversitelerin tıp fakültesinde mezun olup TUS sınavına girilmeli. En az 3 yıl en fazla 6 yıl eğitim aldıktan sonra uzman hekim unvanını almaya hak kazanırsınız.

2021 Yılı Zamlı Maaşlar

Uzman doktorların temmuz ayında aldıkları maaş ¼ kademesine göre 7.747 TL. 2020 yılında uzman doktorların alacakları ocak ayı maaş ¼ kademesine göre 8.057 TL’dir.

Özel Sektörde Çalışan Doktor Ne Kadar Maaş Alır?

Özelde uzman doktorun maaşı yeni başlayan ile deneyimli olan kişiye göre farlılıklar göstermektedir. Özel sektörde çalışan bir hekim yeni başlamışsa 4.000 TL maaş alır. Deneyimli ve çok başarılıysa maaşı 100.000 TL’ye kadar çıkabilir. Alına maaşlara ek olarak muayene başına ek ücret alabiliyorlar. Özel sektörde çalışan hekimlerin doğum izni, hastalık izni ve yıllık izinleri kamuya göre daha azdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?