Özelde Radyoloji Doktor Maaşı Ne Kadar?

Özelde Radyoloji Doktor Maaşı Ne Kadar?

Radyoloji doktorunun diğer isimleri ise radyolog ve radyoloji uzmanıdır.Radyoloji doktor maaşı hastaneler arasında farklılık göstermektedir. Devletteradyoloji doktor maaşı sabit iken özelde radyoloji doktor maaş aralıklarında farklılık göstermektedir. Özelde radyoloji doktor maaşı için aşağıdaki alt başlıklardan ‘Radyoloji doktoru ne kadar maaş alır?’ da bu konuya değineceğiz.

Radyoloji

Radyoloji, radio Latincede ışın anlamına gelen ve logy Latincede bilim anlamına gelen kelimelerden türetilmiştir. 19.yy’da keşfedilen ışınların insan vücudunda teşhis ve tedavi için görüntüleme yöntemleriyle ilgili çalışmalar yapan bilim dalıdır. Doğada bulunan atomların çeşitli hareketleri ile oluşan ısı, ışık ve ses dalgaları ile birçok teknik geliştirilmiştir. Bunlar;

  • Ultrasonografi
  • Bilgisayarlı tomografi
  • Manyetik rezonans görüntüleme (MR)
  • Nükleer tıp yöntemleri
  • Pozitron emisyon tomografi
  • Mamografi
  • Floroskopi
  • Röntgen (X-Ray)

Nasıl Radyoloji Doktoru Olunur?

Öncelikle radyoloji doktoru olmak için tıp fakültesi bölümü okunmalı ve 5.sınıftayken radyoloji alanında stajyerlik yapılmalıdır. Tıp eğitimi bittikten sonra TUS sınavına girilmeli ve radyolojiyi seçenler 5 yıllık eğitimden sonra radyoloji doktoru unvanını almaya hak kazanırlar.

Radyoloji Doktorunun Çalışma Koşulları

Radyoloji doktorunun çalışma şartları, özelde radyoloji doktoru, devlette radyoloji doktoru ve polikliniklerde radyoloji bölümünde çalışılabilir. İşlerinde radyasyon içerdiği için erken emekli olma ve ek tazminat alma hakları bulunmaktadır. Çalışma alanları genelde bodrum katında olur.

Radyoloji Doktoru Neye Bakar?

Radyoloji doktoru diğer doktorlarda olduğu gibi çıplak gözle hastaya dışarıdan bakamaz. Bu yüzden ses, ışık ve ısı dalgalarını kullanan cihazları kullanarak hastanın vücudunun içini görüntüler. Elde edilen görüntüleri dikkatli bir şekilde inceler ve ona göre hastanın durumunu belirler.

Radyoloji Doktoru Ne Kadar Maaş Alır?

Radyoloji doktorları az miktarda olsa dahi zararlı ışınlara maruz kaldıkları için diğer doktorların aldığı maaşa göre daha fazla alır. Özelde radyoloji doktoru olanların maaşı devlete göre 10 kat daha fazladır. Kesin bir bilgi vermek gerekirse 8.000 TL- 12.000 TL arasında çok iyiyse hastane bu miktar 15.000 TL’yi de bulur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?