Özelde Fizyoloji Doktoru Maaşı Ne Kadar?

Özelde Fizyoloji Doktoru Maaşı Ne Kadar?

Halk arasında fizyolog olarak da bilinirler. Eğitim seviyeleri minimum lisans düzeyinde olur. Özelde fizyoloji doktoru ile kamuda fizyoloji doktorunun aldığı maaşlar arasında farklılık göstermektedir. Kamuda çalışan fizyoloji doktorunun maaşı 4.000 TL civarındadır. Özelde fizyoloji doktorunun aldığı maaş 3.000 TL civarındadır.

Fizyoloji Doktoru Meslek Tanımı

Fizyoloji doktoru insan vücudunda meydana gelen rahatsızlıkların veya sakatlıkların tedavi edilmesini sağlar. Normal ve anormal koşullarda vücudun fizyolojik ve biyolojik tepkisini inceler.

Fizyoloji Doktorunun Görev Tanımı

Fizyoloji doktorunun sorumluluklarıbunlardır;

  • İnsan vücudunun iç ve dış fonksiyonunu incelemek
  • Vücudun, çevre koşullarına verdiği tepkiyi ve olumsuz şartlara gösterdiği tepkiyi incelemek
  • Aşırı veya yetersiz beslenme sonucu vücudun verdiği tepkileri incelemek
  • Tıbbi makineleri kullanarak kan basıncını, kalbin fonksiyonunu, sindirim ve boşaltım faaliyetlerini incelemek
  • Hücre fonksiyonlarında meydana gelen değişimleri gözlemlemek
  • Olumsuz koşulların beyinde meydan gelen değişikleri tespit etmek
  • Hastaların değişik koşullarda işe olan yatkınlıkları, zekalarını kullanma seviyelerini incelemek ve veri elde etmek. İnsan biyolojik ve fizyolojik problemleri bu verilerle çözüme kavuşturmak.

Fizyoloji Doktorunun İş İmkanları

Fizyoloji doktoru, özel hastanede fizyoloji doktoru, devlet hastanesinde, sağlık merkezinde, tedavi merkezinde, huzur evlerinde, spor klüplerinde, spor salonlarında, okullarda, kaplıcalarda, otellerde ve özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde, fizik tedavi merkezlerinde çalışabilirler.

Günümüzde artık insanlar ameliyat olmak yerine fizyoterapiyi tercih etmektedir.

Devlet Sektöründe Fizyoloji Doktorunun Maaşı

Devlette çalışan fizyoloji doktorunun net maaşının yanında ek ücret olarak döner sermayeden de gelir almaktadır. Net maaşları genelde 2.800 TL’dir. Döner sermayeden de elde ettikleri gelir 1.200 TL’dir. Yani toplamda maaşları 4.000 TL’dir.

Özel Sektörde Fizyoloji Doktorunun Maaşı

Özel hastaneler de fizyoloji doktoru diğer sağlık meslek gruplarında olduğu gibi düşük maaşla işe başlar. Özelde fizyoloji doktoru 2.000-3.000 TL civarında maaş almaya başlar fakat zamanla tecrübe edindikçe maaşı artmaya başlar. Örneğin mesleğinde başarılı ve tecrübeli olan bir fizyoloji doktoru genelde 5.000-10.000 TL civarında maaş alır. Ayrıca fizyoloji doktorları hasta başına özel olarak anlaşma yapmaktadırlar.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?