Özelde Doçent Maaşı Ne Kadar?

Özelde Doçent Maaşı Ne Kadar?

Birçok kişi akademisyen olmak istemekte. Kimisi akademik anlamında kendisini gerçekten de geliştirmek istediğinden kimisi de diğer meslek gruplarına göre maaşının daha iyi olması sebebiyle istemektedir. Bu yazımızda size özelde doçent maaşları hakkında bilgi vereceğiz. Özel doçentlikte de devlet doçentliğinde de kademe farkından dolayı maaşlar arasında farklılıklar gözlenmektedir.

Doçent

Doçent kanunlara göre üniversitelerde eğitim veren öğretim görevlisine denir. Akademik anlamına göre ise yardımcı doçent ile profesör arasında anlamına gelmektedir. Doçent olmak için ise YDS veya yökdil’den alanın istediği bir yeterlilikte puan almak gerekli. UAKB (Uluslararası Kurullar Başkanlığı) başvurduğunuzda sizden alanınızla alakalı evraklar isterler. Bu belgeler sizin yapmış olduğunuz bilimsel etkinliklerdir. Misal bir dergi de makale yayınlamak ya da bilimsel bir proje üzerinde çalışmak gibi. Evraklarınız ise 7 jüri tarafından değerlendirilir.

Akademik Personel Maaşları 2021

Bu yıl maaşlar 1-14 Ocak arasında fark ödemesi maaşlara yansıdı. 15 Ocakta ise maaş zammı yapıldı. Akademisyenlerin maaşlarını deneyimleri, kadroları ve kademeleri etkilemektedir. 2019 yılında maaş ödemesi 7.500 TL’dir. Maaş farkı 350 TL’dir. Yani doçentlerin maaşları toplamda 7.850 TL’dir.

Akademisyenler için özel ve devlet üniversiteleri arasında farklar:

  • Devlet üniversitesinde 20 günlük izin vardır. Özel üniversitelerde bu izin 50 yaşına gelince verilir.
  • Özel de yıllık izin 14 gündür.
  • Özel de tüm günmesaisi vardır. Devlette ise daha rahattır.
  • Özel üniversiteler de ek ücret alamazsınız fakat devlet üniversitelerinde her ders saatine karşılık ek ücret alırsın.

Özel üniversitelerde dergilerde makale yazarsanız oradan gelecek bir ek ücretiniz olur.

Yani buradan anladığımız özelde doçent maaşına ek olarak ücret almak için bir dergide makale yazması gerekmektedir bu da devletteki yardımcı doçent maaşlarında farklılıklar olduğunu gösterir.

2021 Yılında Akademik Kadronun Alacağı Maaşlar

Doçentler 2021 yılının Ocak ayında alacakları maaş 6.650 TL’dir. Bu bilgiler bekar olan doçentlere göre hazırlanmıştır. Evli ve çocukları olan doçentlerde farklılıklar gösterecektir.

Özelde olan bir doçentin maaşı ise 8.000-10.000 TL arasındadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?