Özelde Diş Doktoru Maaşı Ne Kadar?

Özelde Diş Doktoru Maaşı Ne Kadar?

Diş hekimliği, ağız içindeki boşluk, kemik yapısı ve diş yapısıyla ilgilenen bir bilim dalıdır. Diş doktoru, ağızda ve çenede meydana gelen sorunları düzeltmeye çalışır. Diş doktorunun görevleri aşağıdaki gibidir;

  • Diş ve diş eti tedavisi
  • Diş ve diş etine bağlı olarak meydana gelen bozuklukların tespiti ve tedavisi
  • Dişin yapısal estetiği
  • Ağız ve diş sağlığının korunmaya çalışılması
  • Diş etinde tedavi için operasyon yapma

Tıp ve teknolojinin beraber gelişmesiyle diş malzemelerinin de estetiğe dayalı olarak gelişme göstermiştir.

Özelde diş doktoru, kamuda diş doktoru ve serbest olarak kendi kliniklerini açarak çalışabilirler. Özelde diş hekimini maaşı hakkında bilgiyi aşağıdaki alt başlıklardan ‘2019 Özel, Devlet Diş Doktoru Maaşlar’ kısmından bakabilirsiniz.

Nasıl Diş Doktoru Olunur?

Üniversitelerin 5 yıllık diş doktorluğu bölümünü bitirilmesi ve üstüne yüksek lisans yapmalarıyla diş hekimi unvanını almaya hak kazanırlar.

Diş Hekiminin Çalışma Şartları

Diş hekimi kamuda, özel de ve kendi kliniğini açarak çalışabilir. Devlette çalışan diş doktorları kamuda diğer çalışanlarla aynı saatlerde çalışır. Fakat özelde ve kendilerine özel kliniklerde çalışma saatlerinde farklılık göstermektedir. Özelde diş doktorunun aldığı maaş ile kamuda diş doktorunun aldığı maaş arasında farklılıklar vardır.

Diş Hekiminin Çalışma Saatleri

Devlette çalışan ve özelde çalışan diş hekimlerin genelde çalışma saatleri 09:00-17:00 arasındadır. Tabi bu durum hasta yoğunluğuna bağlı olarak değişmektedir. Kendi işyerinde çalışan diş hekimlerinin çalışma saatlerini kendi isteklerine göre belirleyebilirler. Devlette hafta sonları nöbetçi diş hekimi bulundurur. Özel de ise cumartesi günleri diş hekimleri çalışır fakat pazar günleri çalışmazlar.

2019 Özel, Devlet Diş Doktoru Maaşları

Kamu da çalışan diş doktorları deneyim, derece ve kadrolu olmasına göre aldıkları maaşlarda farklılık göstermektedir. Örneğin ¼ dereceye sahip bir diş doktorunun aldığı maaş 5.889 TL ve 1/1 dereceye sahip diğer diş doktorunun aldığı maaş ise 5.858 TL’dir. Özelde dişdoktorunun aldığı maaş ise eğer yeni başladıysa 4.000-6.000 TL civarı alır. Kendi işyerinde çalışan diş doktorlarının maaşları ise 30.000 TL civarını bulmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?