Özelde Anestezi Doktor Maaşı Ne Kadar?

Özelde Anestezi Doktor Maaşı Ne Kadar?

Özelde anestezi doktoralarının maaşları devlet kurumlarında çalışan doktorlar ile hemen hemen aynı olmaktadır. Anestezi doktoru özel sektörde var olan sağlık kurumlarında, özellikle sık sık cerrahi müdahale gerçekleştiren hastane ve merkezlerde, sıklıkla aranan elemanların başında gelmektedirler.

Günümüz sağlık sektöründe, bir anestezi doktorunun aldığı aylık ücret tecrübe ve yeteneklerine göre değişkenlik gösterse de, aylık ortalama 6000 ile 8000 Türk Lirası arasında değişen ücretler alabilmektedir.

Özelde Anestezi Doktoru Çalışma Şartları Nasıldır?

Anestezi doktorlarının özelde çalışma şartları diğer sağlık personellerine nazaran, çok daha rahat olduğunu söyleyebiliriz. Meslek hayatlarında, günlerinin büyük bir çoğunluğunu cerrahi müdahalelerde ve ameliyathaneler de geçirmektedirler. Cerrahi müdahale olmadığı zamanlarda ise, çoğu zamanı boş vakit olarak değerlendirebilmektedirler.

Anestezi Doktoru Ne Demektir?

Anestezi doktorlarıyaptığı iş sadece ameliyat sırasında hastaları ameliyata hazırlayan kişiler değil, aynı zamanda ameliyat öncelerinde hastaların kalp basıncı, solunum, böbrek fonksiyonları gibi durumları inceleyen ve gerektiğinde düzenleyen kişilerdir.

Anestezi doktoru bir hastayı ameliyata hazırladıktan sonra, cerrahi müdahale sırasında hastanın tüm fonksiyonları takip eder ve gerekli bilgilendirmeleri yapar. Bununla birlikte ameliyat sonrasında, hastanın kalp ritmi gibi hayati fonksiyonlarını da düzenlemekle görevlidir.

Anestezi Doktorunun Görevleri Nelerdir?

Anestezi doktorlarının görevleri ameliyat sırasında, öncesinde ve sonrasında çok geniş bir kapsama alanına sahiptir. Bu görevleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Anestezi uygulanacak hastanın durumlarını değerlendirmek
  • Hastanın ameliyata hazır olmama durumunda, tedavi uygulamak
  • Hastanın müdahale sırasında ağrı ve acı duymasını engellemek
  • Ameliyat sırasında hastanın durumunu değerlendirmek
  • Hastanın en uygun pozisyonda ameliyata alınmasını sağlamak

Anestezi Doktoru Nasıl Olunur?

Anestezi doktoru olmak için öncelikle üniversite sınavına girilip tıp fakültesinin kazanılması gerekmektedir. Tıp fakültesini kazanan kişi, aldığı 6 yıllık eğitimin ardından tıp uzmanlık sınavına girip, buradan da ilgili bölüme yetecek kadar puanı alması gerekir.

Tıp uzmanlık sınavı kazanıldığı takdirde, 4 yıl boyunca uzman anestezi doktorlarının yanında asistanlık görevlerini yürütür. 4 yılın sonunda ise toplam 10 yıllık bir eğitimin ardından, ancak anestezi doktoru olunabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?