Özelde Aile Hekimi Maaşı Ne Kadar?

Özelde Aile Hekimi Maaşı Ne Kadar?

Gelişmiş ülkeler sağlık sektörüne para yatırmaktadırlar. Ülkemizde bu yatırımı aile hekimleri üzerine yapmıştır. Artık insanlar illa hastaneye gitmek zorunda kalmıyorlar evlerinin yakınlarında bulunan sağlık ocaklarına giderek aile hekimleri tarafından tedavi ediliyorlar. Aile hekimlerinin aldıkları maaşlarda değişiklik göstermektedir. Kamuda çalışan aile hekimi ile özelde çalışan aile hekiminin maaşları farklı değildir. Özelde ki aile hekiminin ve kamuda ki aile hekiminin maaşları hakkında aşağıda anlatılacaktır.

Aile Hekimi Nedir? Ne Demek?

2000’li yıllarda başlayan aile doktorluğu uygulamasında sağlık hizmeti vatandaşın ayağına gelmektedir. Böylece vatandaş hastaneye önemli durumlar olmadıkça gitmek zorunda kalmaz.

Sağlık ocaklarında çalışan doktorlara aile hekimi denir.Özelde aile hekimleri acil servislerde çalışmaktadır. Cumartesi günleri ve bayramlarda aile hekimliklerine bir nöbetçi aile doktoru bulundurmaktadır.

Aile Hekimi Nasıl Olunur?

Aile doktoru olmak için üniversitelerin tıp bölümünü bitirmek ve 3 yıllık eğitimden oluşan aile hekimi programını başarıyla tamamlanması gerekmektedir.

Aile Hekimi Maaşları Neye Göre Belirlenir?

Aile doktorunun gelirleri, yaşadıkları yerin yoğun olup olmaması ve aylık kesintilere bağlı olarak değişmektedir. Maaştaki kesintiler %15’i aşmaz. Damga vergisi, sosyal prim vergisi ve gelir vergisi bu kesintilerin sebebidir. Aile hekimlerinde ortalama maaş bu kesintileri çıkartırsak eğer 5.500-5.000 TL arasında değişmektedir. Hasta başına da ek olarak ücret alırlar.

2019 Yılı Aile Hekimliği Maaşları!

Bir aile doktorunun aldığı en düşük maaş 4.500 TL iken en fazla aldığı maaş 19.000 TL’dir. Yukarıda belirttiğimiz gibi bir aile hekimi ortalama 5.000 TL ve 5.500 TL civarı almaktadır. Fakat bu durum aile hekiminin evli ve çocuklu olmasına bağlı olarak değişmektedir. Yeni başlayan bir aile hekimi 4.500 TL maaş alır. Aile hekimlerinin hasta başına en düşük aldığı ek ücret ise 500 TL’dir. Sözleşmeli olan aile hekimleri 1000 kişiyi tedavi ederse ek ücret olarak 2.000 TL alır. Kadrolu aile hekimler ise 1000 kişiyi tedavi ettiklerinde 1.500 TL almaktadırlar.Özelde aile hekimi olan ile kamu da aile hekiminin aldığı maaşlar değişiklik göstermemektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?