Öfke Kontrolü Tedavisi

Öfke Kontrolü Tedavisi

Öfke yoğun ve sıklıkla saldırganlığa dönüşebilen bir duygudur. Sıklıkla haksızlık, engellenme ve aksiliklere karşı hissedilen bu duygu beraberinde düşünme, muhakeme ve karar verme gibi bilişsel süreçlerde bozulmalara sebep olur. Bu durum istenmeyen sonuçlara sebebiyet vereceğinden öfke kontrolü tedavisi öfkeyle ilişkili sorunlar yaşayan kişiler için çok önemlidir.

Öfke kontrolü tedavisi kişinin öfkelenme sıklığı ve öfke yoğunluğu üstüne odaklanır. Öfke yaratan durumlarda  kendisini daha işlevsel ifade etmesine ve sorunlarla baş edebilmesine olanak sağlar.

Kimler Öfke Kontrolünde Zorlanır?

Herkes öfke patlaması yaşayabilir, bu o an ki ruh halimizle, var olan başka psikolojik sorunlarla (depresyon vb.), çözümlenmemiş ve tekrarlayan gündelik yaşam sorunlarıyla ilişkili olabilir. Bununla birlikte, kuralcı, mükemmelliyetçi, detaycı ve cezalandırıcı kişilik özelliklerinde bu gibi durumlara daha sık rastlanabilmektedir. Bu kişilerde öfke tepkileri yoğun olabileceği gibi öfkelenme sıklığı da yoğundur.

Öfke Kontrol Sorunu Genetik Midir?

Öfke ve kızgınlık duyguları tüm insanlarda bulunur, insanlar yetiştikleri aile ve çevrede neye ne şekilde öfkeleneceklerini öğrenirler. Bu tepkiler sonradan kişinin de motivasyonu ile değişebilir.

Öfkemi Nasıl Kontrol Edebilirim?

Öfke kontrolü tedavisinde psikoterapi etkili bir yöntemdir. Terapi sürecinde öfke ile ilişkili düşünce tiplerine odaklanılır ve bununla ilişkili gerçek dışı düşüncelere müdahale etme becerisi kazandırmak hedeflenir. Terapi süreci ayrıca iletişim ve problem çözme becerilerini geliştirme üzerine çalışılır.

Terapi sürecinde kişinin değişime ilişkin isteği ve motivasyonu temel olmakla birlikte, çalışmanın etkinliği terapi sürecinde konuşulan ve geliştirilen yöntemlerin düzenli kullanılmasını gerektirir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?