Metabolizmayı hızlandırmak için neler yapmalıyız ?

Metabolizmayı hızlandırmak için neler yapmalıyız ?

Sakin bir yaşam, stres, tiroid bezinin düzensiz çalışması gibi etkenler kilo vermede etkili olan metabolizma hızını yavaşlatıyor. Metabolizma hızı yavaş kişiler günlük yaşantılarında çok hareket etmiyor ve yanlış besleniyorlarsa daha fazla kilo sorunu yaşıyorlar. Metabolizma ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya, metabolizma hızının kişiden kişiye farklılık gösterdiğini belirtiyor:

“Metabolizma hızını belirleyen en önemli etmen vücut kas dokusudur. Kas kitlesi arttıkça metabolizma hızı artar. O nedenle sporcuların, kas kitlesi kadınlara göre daha fazla olan erkeklerin metabolizma hızı daha fazladır. Aynı zamanda vücut yüzeyi ile de metabolizma doğru orantılıdır. Yani vücut büyüdükçe o vücudu çalıştırmak için gerekli olan enerji artar. O nedenle fazla kilolu bir insanın normal kilodaki bir insana göre metabolizması daha hızlıdır. Özellikle zayıflama tedavisinde kişinin yemek durumu metabolizma hızına göre belirlenir. Eğer bir kişiye zayıflasın diye metabolizma hızının çok altında bir beslenme programı yapılırsa, vücut yağ dokusu yerine kas dokusunu kaybeder bu da metabolizma hızını yavaşlatır ve bu kişilerin tekrar daha fazla kilo alması gibi bir sorun ortaya çıkar.”

Dr. Ayça Kaya, metabolizma hızlandıran 10 bilimsel öneriyi şöyle sıralıyor:

  1. Düzenli uyuyun. Gece en geç 24.00’de uyuyun, sabah en geç 07.00’de uyanın. Çünkü vücut kendini uykuda onarır.
  2. Düzenli olarak aerobik egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirin. Haftada en az 3 gün 45 dakikalık bir tempolu yürüyüş yapın.
  3. Ağırlık çalışmayı ihmal etmeyin. Metabolizma hızının en belirleyici etkeni kas dokusu olduğu için kaslarınızı da düzenli çalıştırın.
  4. Kola, gazoz ve benzeri gibi asitli ürünler yerine su tüketin. Su insan vücudunun en önemli bileşenidir. İyi bir metabolizma, iyi bir dolaşımdan bu da iyi bir boşaltımdan geçer. Bundan dolayı günde 2-2,5 litre su içmeye özen gösterin.
  5. Acıktığınızda kesinlikle vücudunuza cevap verin. Açlığı ertelemek metabolizma hızını yavaşlatır. Küçük bir meyve bile yeseniz yeterli olur.
  6. Metabolizmayı en çok çalıştıran yiyecekler proteinlerdir. Beslenmenizde dengeli bir şekilde protein tüketin. Fakat hiç karbonhidrat almadan sırf protein yenilerek yapılan diyetler son derece yanlıştır. Bu tarz diyetlerle hızlı kilo verilse dahi, damar hastalığına yakalanma riskini artırdığı biliniyor.
  7. Az az ve sık sık yemek metabolizmayı canlı tutuyor.
  8. Yemeklerinizin yanına eklediğiniz 2-3 kaşık yoğurt yüksek kalsiyum içeriği nedeni ile metabolizma üzerine olumlu etkileri var.
  9. Lif oranı yüksek olan yiyecekler, özellikle taze sebze ve meyveler, kurubaklagiller ve tam tahıllı ürünleri de düzenli tüketmek şart.
  10. Yeşil çay için. Kahve ve çay içerdiği kafein içeriği nedeni ile metabolizmayı çalıştırır. Fakat aşırı tüketilirse çarpıntı ve uykusuzluğa neden olabilir. Yeşil çayın antioksidan kapasitesi çay ve kahveye göre daha fazladır. Günde 1-2 fincan yeşil çay tüketmek hem metabolizmayı hızlandırır hem de yaşlanmaya gidiş sürecini yavaşlatır.
Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: