Lazer Ameliyatı Nasıl Yapılıyor ?

Lazer Ameliyatı Nasıl Yapılıyor ?

Lazer Ameliyatından bahsetmeden önce detaylı bir tedavi aşaması yapılmakta. Gözün içerisinde bulunan lensin kalınlığından tutunda saydamlığına ve göz içerisindeki sıvının yoğunluğuna kadar bütün komplikasyon yaratabilecek parametreler araştırılıyor. Bu tedavi ve tanı aşamasında yapılan testler sonucunda gözünüz ameliyat kriterlerine uygunsa ameliyat olmanız mümkün. Aksi taktirde ameliyat olma şansınız hiç yok.

Muayene aşaması atlatıldıktan ve ameliyata karar verildikten sonra ameliyat hazırlıklarının tamamlanması maksimum on dakika sürecektir. Ameliyat hazırlıklarının ardından göz damlalarla uyuşturulur. Gözün etrafı iyice silinir ve temizlenir. Daha sonra yatar vaziyette sedye ile lazere getiriliyor. Gayet sakin olunan bu süreçte sükunetini koruyamayanlar için sakinleştirici bir hap verilebiliyor. Sonuçta göz olduğu için ve tedirgin edici olduğu için genellikle sakinleştirici hap kullanılıyor. Aslına bakarsanız ameliyat sürecinde doktorlarınız sizi kesinlikle rahatlatıyor. Çünkü uyumadığınız için operasyonun nasıl ilerlediğini biliyorsunuz ve sorduğunuz sorulara anında ve net cevaplar alıyorsunuz.

Kendimde 6 yıl kadar önce bu tarz bir ameliyat oldum. Şu anda gayet sağlıklı görüyorum. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey gözün toz ve kirden uzak olması ve uyku saatleriniz. Çünkü gözleriniz ameliyat öncesine göre azda olsa hassaslaşıyor. Hafif kızarmalar olsada uyuyup ertesi sabah uyandığınızda kesinlikle gözde bir rahatsızlık kalmıyor.

Operasyona tekrar geri dönelim. Sedyede yatan ve Lazer aletinin altına getirilmiş hastanın göz etrafı silindikten sonra göz kapaklarının açık kalabilmesi için ekartör adı verilen genellikle metal bir aparat göz kapaklarına uygulanıyor. Bu aşamadan sonra istesenizde gözünüzü kapatamıyorsunuz. Lazer göze kilitleniyor. Artık siz gözünüzü oynatsanız bile lazer gözünüzü takip ettiği için yüzde doksandokuz hiç bir sıkıntı yaşanmıyor operasyon esnasında. Lazer göze uygulanıyor ve birinci gözünüz ardından ikinci gözünüz aynı işlemlere tabi tutuluyor. Lazer uygulanırken hafif bir et yanığı kokusu almanız muhtemel ama korkulacak bir şey yok. Sonuçta bir ışın demeti gözünüzde işlem yapıyor.

Ameliyatın ardından gözlere benim atgözlüğü diye tabir ettiğim gözün üstünü saran ve hava delikleri bulunan iki adet aparat yerleştiriliyor. Gözleriniz kaşınacağı için istemdışı olarak ya da uyurken gözlerinizi kaşımamanız için. Zaten ameliyat sonrası ilk iki günü atlatırsanız komplikasyonla karşılaşmıyorsunuz. Ancak bu ilk iki gün çok önemli. Ameliyat sonrası bulanık görüyorsunuz bu gayet doğal birşey endişelenmeyin.

Excimer lazer operasyonunda yapılan şey kullandığınız gözlüğün lensinin bombesinin ve şeklinin kornea üzerine minyatür olarak işlenmesidir.

Lazer ile yapılan göz ameliyatlarında numara kalıcımıdır yoksa göz yeniden bozulabilirmi?
İyi yapılan bir lazer tedavisi lasik yönteminde numara geri gelmez. En azından uzmanların görüşü bu yönde. Fakat iyi yapılan bir merkez bulabileceğinizden emin olduktan sonra lazer ameliyatı olmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer numara tekrar geri geliyorsa gözünüzdeki bozulma durmadan operasyon olmuştur yada yapılan ameliyatta bir yetersizlik var demektir. Numaranızın durduğunu anlamanın en kolay yolu göz kontrolünde göz doktorunuza bunu sormaktır. Siz kendi kendinize karar vermeyin çünkü göz sizin uzmanlık alanınız değil. Mutlaka uzman bir hekimin onayını alın.

Lazer Ameliyatının Riski Nedir ?

Excimer lazer sonuç olarak bakıldığında çok güvenli bir operasyon yöntemidir ve kesinlikle gözü kaybetme riski yoktur. Eğer ameliyatınızı yapan uzman hekim, ekipmanlar ve makinalar ve ekip iyi bir ekipse hayatınızın ileriki safhalarında herhangi bir komplikasyonla karşılaşma ihtimalinizde yoktur.

Lazer Uygulamalarında Fiyatlardaki Farklılık Neden Kaynaklanır?

Herşeyden önce piyasadaki rekabet sağlık konusundada karşımıza çıkıyor, yapılan promosyonlar , yapılan yatırımlardan tutun da uzman hekimin kalitesi ve hastanenin verdiği kira miktarına kadar ya da aylık yaptığı ameliyat sayısına kadar bir çok parametre etkili. Tabiki en pahalı olan en iyisi olacaktır diye bir kaide olmadığı gibi en ucuz olan en kalitesiz olandır demekte yanlış olacaktır. Ancak maliyetinin altında ya da piyasa ortalamasının altında fiyatlar söz konusuysa bir yerlerden mutlaka fedakarlık yapılıyor demektir. Konu sizin sağlığınızsa çok dikkatli olmanızı tavsiye ediyorum.

Bu ameliyatı olduktan sonra ortalama yarım günde normal yaşantınıza geri dönüyorsunuz. Türkiyede uygulama süresi yaklaşık olarak 1992den günümüzedir. Lazer operasyonla tedavi edilen göz rahatsızlıklar : Miyop, hipermetrop, astigmattır. Hipermetrop ise şu anki teknolojik şartlarda 6 numaraya kadar düzeltilebilir.

Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: